FA EN
* کرونا_را_شکست_می دهیم *                       * کرونا_را_شکست_می دهیم *

هنر راهی برای توانمندسازی افراد معلول است

هنر راهی برای توانمندسازی افراد معلول است

خلاصه خبر یکشنبه 27 بهمن 1398

پوریوسف گفت: هنر یکی از شاهراه هایی است که منتهی به توانمندسازی فرد می شود گرچه این هنر در مقوله های مختلف باشد همچنین مقوله هنر در افراد دارای توانمند سازی کارکردهای متعدد دارد که می تواند به ۷ کارکرد آن اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، «حمیدرضا پوریوسف» امروز شنبه (۲۶ بهمن) در نشست خبری جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین که در اداره کل بهزیستی خراسان رضوی برگزار شد؛ بیان کرد: ششمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین (آفتاب زاگراس) با میزبانی مشهد مقدس از 4 تا 7 اسفند ماه با حضور 11 استان برگزار می شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی افزود: در حدود یک دهه است که بهزیستی کشور به صورت جدی مقوله هنر را در جهت توانمندسازی افراد معلول سرلوحه کار خود قرار داده است و اولین جرقه آن از شهرستان سبزوار شروع شد و اکنون در کشور نیز رویکردهای جدیدی در این خصوص در حال شکل گیری است تا به بحث هنر ازجمله هنر تجسمی و رویکردهای آن برای توامندسازی افراد معلول به صورت جدی تر پرداخته شود.

وی با بیان اینکه توانمندسازی معلولین اشاره به خودباوری، خودشکوفایی، زمینه حضور اجتماعی و زمینه به دست آوردن کنترل نسبی اوضاع و سرنوشت خود فرد دارد؛ اظهار داشت: هنر یکی از شاهراه هایی است که منتهی به توانمندسازی فرد می شود گرچه این هنر در مقوله های مختلف باشد همچنین مقوله هنر در افراد دارای توانمند سازی کارکردهای متعدد دارد که می تواند به ۷ کارکرد آن اشاره کرد.

 پوریوسف در ادامه بیان کرد: هنر در توانمند سازی معلولین اولین کارکرد آن جامعه پذیری و اجتماعی شدن افراد معلول است و هنر موجب می شود افراد معلول اجتماعی شوند، دومین کار کرد هنر رسیدن به خودباوری و ارتقاء اعتماد به نفس به عنوان شهروند خلاق است، سومین کارکرد هنر خودشکوفایی و کشف استعداد و زمینه بروز توانمندی ها است و نبود هنر استعداد فرد را کشف نشده باقی می گذارد.

وی با بیان اینکه چهارمین کارکرد هنر الحاق اجتماعی است و اینکه معلول هم عضوی از جامعه است مانند شهروندان دیگر؛ افزود: پنجمین کارکرد هنر فراگیرسازی جامعه است یعنی در جامعه این فرهنگ را جا بنداریم که  همه افراد جامعه جدای از تفاوت ها و محدویت هایشان حقوق برابری دارند و باید جامعه برای همه افراد جایگاه، نقش و وظیفه تعریف کند.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی بیان کرد: ششمین کارکرد هنر تغییر نگاه جامعه و مقولیت اجتماعی است و اینکه جامعه نگاهشان به معلول نگاهی مبتنی بر کرامت انسانی باشد و هفتمین و مهمترین کارکرد هنر این است که زمینه ای را برای مطالبه گری افراد معلول با زبان هنر را بیان کند.

وی اظهار داشت: افراد دارای معلولیت بنا به نیازهای ویژه ای قطعا مطالبات بسیار زیادی دارند که بیان این مطالبات قطعا مطلوب ما است ولی شیوه بیان برای ما مطلوب تر است و شیوه ای باشد که اثر بخش، فراگیر و با حضور خود افراد معلول باشد.

پوریوسف با بیان اینکه 7 گروه برگزیده تئاتر معلولین خراسان رضوی در مرحله نهایی منطقه ای خلیج فارس که در 20 آذر ماه برگزار شد شرکت کردند و حائز کسب ۱۵ مقام شدند؛ گفت: خراسان رضوی در مسابقات ششمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین که 4 تا 7 اسفند در مشهد برگزار می شود حضور ندارد و به نوعی میزبان ۱۱ استان دیگر است.

 

 

فرم ثبت نظر کاربران