FA EN
      واگذاری 124 واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت و مددجویان بهزیستی خراسان رضوی در هفته بهزیستی ( همزمان 2075 واحد مسکونی در سراسر کشور )                     مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: یارانه نگهداری افراد معلول دارای خانواده در مراکز شبانه روزی به ۲ میلیون و۴۰۰ هزارتومان افزایش یافته است.                 یکصد و بیست و سومین فصلنامه مهر رضوی( شماره بهار۱۴۰۰) حاوی موضوعات تخصصی و تحلیلی حوزه بهزیستی در۵۶ صفحه منتشر شد. نسخه الکترونیکی این نشریه را می توانید از همین پورتال دریافت  نمایید .                 مدير كل بهزيستي خراسان رضوي در نشست خبري هفته بهزيستي از تأسيس نخستين مركز بازتواني و توانمندسازي بانوان معتاد بهبوديافته در مشهد خبر داد.                               افتتاح بخش سونوگرافی بنیاد ژنتیک خراسان رضوی توسط دکتر فیروزی مدیر کل بهزیستی استان در هفته بهزیستی                                                                                                              

به انگيزه روز حفاظت از شنوايي

به انگيزه روز حفاظت از شنوايي

خلاصه خبر سه شنبه 4 خرداد 1400

فرصت شنيدن صداي آفرينش را براي كودكان‌مان فراهم كنيم

به انگيزه روز حفاظت از شنوايي

فرصت شنيدن صداي آفرينش را براي كودكان‌مان فراهم كنيم

شنوايي، يكي از نعمت‌هاي بي‌بديل خداوند براي تمام موجودات زنده و بخصوص انسان‌ها مي‌باشد. بيشتر معارف و دانش‌هاي بشري، از طريق حواس بينايي و شنوايي حاصل مي‌شود و در ميان حواس پنجگانه‌ي فيزيكي، شنوايي يك ويژگي منحصر به فرد دارد. ناشنوايان، از يادگرفتن زبان نيز ناتوانند و به همين جهت، قادر به تكلم و سخن گفتن نيز نمي‌باشند. اين دوگانگي محروميت از نعمت شنيدن و سخن‌گفتن، اهميت شنوايي را در ميان حواس، بيشتر مي‌سازد.

بهزيستي به عنوان سازمان مطالبه‌گر حقوق معلولين و به مثابه‌ي مجري قانون حمايت از حقوق افراد داراي معلوليت، اين گروه از توانخواهان را مانند ساير عزيزان داراي معلوليت، تحت پوشش خدمات خود قرار داده و ده‌ها فعاليت و كاربست را براي توانبخشي، به‌تواني و بازتواني اين گروه از معلوليت‌ها تعريف كرده و به اجرا گذاشته است.

آنچه در اين يادداشت كوتاه مايلم بر آن تأكيد كنم، اهميت برخورد خانواده و بخصوص والدين عزيز بر سلامت شنوايي كودكان و نوزادان است. مردم شريف‌مان استحضار دارند كه ما بيش از 16 سال است كه برنامه‌ي غربالگري شنوايي نوزادان و كودكان سه تا شش سال را اجرا مي‌كنيم و با اقدامات و برنامه‌هايي كه با كمك شنوايي‌شناسان و توان‌بخشان به انجام رسانده‌ايم توفيق داشته‌ايم كه صدها كودك را از ناشنوايي مطلق يا درجات مختلف كم‌شنوايي نجات بخشيم و آنان را از امتيازات زندگي اجتماعي بهره‌مند نماييم.

والدين عزيز و خانواده‌ها بايد به خاطر داشته باشند كه وجود يك نقص يا اختلال شنوايي در كودك، به هيچ‌وجه مايه‌ي شرمندگي خانواده و كم‌بهايي ارزش زحمات پدر و مادر نيست و بر عكس اگر اين نقص را ناديده بگيريم و در زمان طلايي، اقدام به رفع اين كاستي نكنيم، در آينده هم كودك و هم خانواده، دچار مشكلات جدي در همه‌ي قسمت‌ها خواهند شد و مطمئنا كودك وقتي بزرگ شود و بخواهد زندگي مستقل را تشكيل دهد با دشواري‌هاي ارتباطي، گفتاري، اجتماعي و خانوادگي مواجه خواهد گرديد.

بدين لحاظ مايلم تأكيد كنم كه ما به عنوان پدر و مادر، وظيفه داريم علاوه بر اينكه نقص و اشكال در شنوايي يا تكلم فرزندمان را جدي بگيريم و با مشاوران متخصص در بهزيستي و دستگاه‌هاي همكار اين سازمان، در ميان بگذاريم و راه حل بجوييم، بايد در حفظ سلامت شنوايي خود و فرزندان‌مان كوشا باشيم.

اين موضوع بخصوص در كودكان تا زماني كه به سن بلوغ برسند و خوب و بد را تشخيص دهند بسيار حائز اهميت است. بايد تلاش كنيم كودكان اهميت اين حس مهم را درك كرده و از صدمه وارد كردن به اعضاي شنوايي بشدت اجتناب نمايند. گوش نكردن موسيقي با هدفون و هندزفري با صداي بلند بخصوص در درازمدت، پرهيز از قرار گرفتن در معرض تابش‌ها يا آلودگي‌هاي صوتي، فروكردن اجسام تيز و نامناسب در گوش براي خاراندن و تميز كردن، مراقبت در وارد كردن ضربه به گوش و اعضاي شنوايي، و تميز كردن و شسستوي گوش‌ها در فواصل زماني معين، و ارزيابي شنوايي سالانه كودكان، از ساده‌ترين و مهم‌ترين راهكارهاي حفظ سيستم شنوايي است.

اميدواريم فرارسيدن دهم خرداد، كه به عنوان روز حفاظت از شنوايي، نام‌گذاري شده، انگيزه‌اي براي همه‌ي خانواده‌ها و والدين فراهم آورد تا بيشتر از گذشته به سلامتي و تندرستي فرزندان‌شان بينديشند و براي حفاظت و سلامت شنوايي بچه‌ها و نوجوان‌ها اقدامات شايسته و بهينه را انجام دهند. ما در بهزيستي، تلاش‌مان ايجاد و حفظ فرصت زندگي بهتر براي همه‌ي شهروندان است و براي انجام اين رسالت، پيشگيري از معلوليت‌ها، نواقص و بلايا را مهم‌تر و كم‌هزينه‌تر از درمان مي‌دانيم و اولويت برنامه‌هاي خود را بر اين هدف متمركز مي‌كنيم.

غلام‌حسين دلبري

معاون پيشگيري بهزيستي خراسان رضوي

فرم ثبت نظر کاربران