FA EN
      واگذاری 124 واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت و مددجویان بهزیستی خراسان رضوی در هفته بهزیستی ( همزمان 2075 واحد مسکونی در سراسر کشور )                     مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: یارانه نگهداری افراد معلول دارای خانواده در مراکز شبانه روزی به ۲ میلیون و۴۰۰ هزارتومان افزایش یافته است.                 یکصد و بیست و سومین فصلنامه مهر رضوی( شماره بهار۱۴۰۰) حاوی موضوعات تخصصی و تحلیلی حوزه بهزیستی در۵۶ صفحه منتشر شد. نسخه الکترونیکی این نشریه را می توانید از همین پورتال دریافت  نمایید .                 مدير كل بهزيستي خراسان رضوي در نشست خبري هفته بهزيستي از تأسيس نخستين مركز بازتواني و توانمندسازي بانوان معتاد بهبوديافته در مشهد خبر داد.                               افتتاح بخش سونوگرافی بنیاد ژنتیک خراسان رضوی توسط دکتر فیروزی مدیر کل بهزیستی استان در هفته بهزیستی                                                                                                              

يادداشت تخصصي به مناسبت روز بدون دخانيات

يادداشت تخصصي به مناسبت روز  بدون دخانيات

خلاصه خبر دوشنبه 10 خرداد 1400

يك راهكار تضميني پيشگيري از آسيب‌ و اعتياد براي فرزندان

به انگيزه روز جهاني بدون دخانيات

يك راهكار تضميني پيشگيري از آسيب‌ و اعتياد براي فرزندان

شايد يكي از سؤالات مهم هر پدر و مادري اين باشد كه چگونه فرزندم را از آسيب‌هاي اجتماعي، مشكلات اخلاقي و اعتياد دور كنم؟

اين سؤال با پر رنگ شدن موضوع اعتياد و آسيب‌هاي جوانان و نوجوانان، جدي‌تر شده و امروز به يكي از دغدغه‌هاي اصلي خانواده‌ها است.

امروز از سوي سازمان ملل، روز بدون دخانيات نامگذاري شده و من به عنوان كسي كه سال‌ها در حوزه‌ي پيشگيري و درمان اعتياد كار كرده‌ام و تجربيات زيادي در زمينه‌ي اعتياد جوانان و آسيب‌هاي ناشي از آن دارم يك پيشنهاد ارزان، عملياتي، مفيد و تضميني براي خانواده‌ها دارم.

بررسي‌هاي كارشناسي ما نشان مي‌دهد كه در جمع‌هاي ورزشي غير حرفه‌اي كه تحركات حوزه‌ي آمادگي جسماني، ورزش‌هاي سبك باشگاهي، دوچرخه‌سواري، كوهنوردي غير حرفه‌اي و ورزش‌هاي سبك هوازي، تقريبا هيچ آسيبي ديده نمي‌شود و نسبت افراد داراي آسيب اعم از اعتياد، بداخلاقي، فساد فكري و ناهنجاري‌هاي اجتماعي به كل گروه، نسبت بسيار پاييني است كه در مباحث آماري عملا به حساب نمي‌آيد.

در مقابل، در بين جوانان آسيب‌ديده، معتاد به مصرف مواد مخدر، ولگرد، ونداليست (مخرب)، اراذل و اوباش و ساير گروه‌هاي دچار ناهنجاري اجتماعي، تقريبا هيچ اهل ورزشي ديده نمي‌شود.

تأكيد من بر ورزش غير حرفه‌اي در اين نوشتار، به اين جهت است كه ورزش حرفه‌اي آسيب‌هاي خاص خود را دارد. ورزش حرفه‌اي مستلزم اختصاص تمام وقت زندگي به ورزش مي‌باشد كه منجر به تغيير مسير اينده فرد و عدم تحصيل و يادگيري حرفه و اشتغال مي‌گردد و در نهايت احتمال موفقيت در ورزش حرفه‌اي بسيار كم است.

بنا بر اين من اصرار دارم كه پدر و مادرها، فرزندان خود را از همان اوان كودكي و حتي از سنين زير دبستان، به ورزش تشويق كنند و يك برنامه‌ي دقيق و منظم براي آنها برقرار سازند. باز هم تأكيد مي‌كنم كه منظور از برنامه‌ي ورزشي، ورزش هاي غير حرفه‌اي است زيرا به نظر من ورزش حرفه‌اي، مشكلاتي دارد كه در اين نوشتار، جاي بحث آن نيست.

پدر و مادر خودشان بايد الگوي فرزند باشند و حتي اگر شده يكي دو ساعت در روز به جست و خيز و تحرك فيزيكي بپردازند تا فرزندان از همان آغاز با فضاي ورزش و تحرك سالم فيزيكي در خانواده خو بگيرند و اين الگوسازي طوري باشد كه يك برنامه‌ي منظم و هميشگي را پيش روي آنها قرار دهد.

همچنين بايد مراكز يا باشگاه‌هايي براي كودكان تأسيس شود كه مختص سنين آنها بوده و تحت نظر مربيان تأييد شده از سازمان تربيت بدني اداره شود.

اين مراكز بايد خاص ورزش سبك كودكان باشد و از دوچرخه‌سواري گرفته تا ژيمناستيك و وسايل بازي و نرمش، از پياده‌روي و دوندگي تا شنا و نرمش‌هاي آماده‌سازي توان جسمي، همه را شامل شود.

همچنين مي‌توان در كنار اين ورزش‌هاي سبك، پدر و مادرها در پارك‌ها يا فضاهاي باز اطراف منازل يا محل زندگي‌شان با فرزندان‌شان توپ‌بازي، فوتبال‌بازي، وسط‌بازي يا ورزش‌هاي سبك ديگر را تمرين و كار كنند.

مي‌دانيد؟ منظورم اين است كه ورزش مثل رفتن به پارك و تلويزيون نگاه كردن و غذا خوردن در رستوران، در برنامه‌ي زندگي روزانه‌ي خانواده، نهادينه شود و فرزند خانواده به اين وضعيت عادت كند و در واقع به آن معتاد شود.

اطمينان دارم كه گرايش كودكان و نوجوانان به ورزش، داشتن برنامه‌ي منظم ورزشي، پرهيز از دورهمي‌هاي خانوادگي كه افراد در آن سيگار و قليان مي‌كشند و توجه كردن به برنامه‌هاي ورزشي در تلويزيون و احيانا ورزش كردن همگام با اين برنامه‌ها، شركت فعال در مسابقات ورزشي آموزشگاه و مدرسه و محله و بالاخره، عادت كردن به فعاليت جسمي و فيزيكي، در درازمدت، همسالان و اعضاي گروه‌هاي همسان را در نوجوان، از گروه‌هاي بداخلاق و بدرفتار جدا مي‌سازد و آنها را به طرف جوانان و نوجوانان ورزشكار و سالم سوق مي‌دهد.

از آنجا كه بيشتر آسيب‌ها از گروه‌هاي همسالان به نوجوان شما سرايت مي‌كند و اعتياد به سيگار و مواد مخدر نيز از همين گروه‌ها آغاز مي‌شود، پيشگيري از سيگار و مواد مخدر نيز از همين مسير، امكان‌پذير است. يعني اگر برنامه‌اي داشته باشيم كه دوستان فرزندمان از بين كودكان ورزشكار و دوستداران ورزش انتخاب شوند دوست‌گزيني از گروه‌هاي بداخلاق و بدرفتار و داراي افكار و نگرش‌هاي منفي و آسيب‌زا، رفته رفته از ذهن و فكر كودك دور مي‌شود و او به سمت سبك زندگي سالم گرايش مي‌يابد.

اميدوارم پدر و مادرها اين راهكار ساده، كم‌خرج، پرفايده و تضميني، را جدي بگيرند و براي آينده‌ي فرزندان‌شان كه دنياي سالمي داشته و از آسيب‌هاي اجتماعي دور بمانند تصميم و برنامه‌ريزي جدي را آغاز كنند. ماهي را هر وقت از آب بگيريم تازه است.

 امير گوهري

كارشناس پيشگيري از اعتياد بهزيستي خراسان رضوي

فرم ثبت نظر کاربران