FA EN
      واگذاری 124 واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت و مددجویان بهزیستی خراسان رضوی در هفته بهزیستی ( همزمان 2075 واحد مسکونی در سراسر کشور )                     مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: یارانه نگهداری افراد معلول دارای خانواده در مراکز شبانه روزی به ۲ میلیون و۴۰۰ هزارتومان افزایش یافته است.                 یکصد و بیست و سومین فصلنامه مهر رضوی( شماره بهار۱۴۰۰) حاوی موضوعات تخصصی و تحلیلی حوزه بهزیستی در۵۶ صفحه منتشر شد. نسخه الکترونیکی این نشریه را می توانید از همین پورتال دریافت  نمایید .                 مدير كل بهزيستي خراسان رضوي در نشست خبري هفته بهزيستي از تأسيس نخستين مركز بازتواني و توانمندسازي بانوان معتاد بهبوديافته در مشهد خبر داد.                               افتتاح بخش سونوگرافی بنیاد ژنتیک خراسان رضوی توسط دکتر فیروزی مدیر کل بهزیستی استان در هفته بهزیستی                                                                                                              

پوشش بانوان؛ زيربناي فرهنگي سلامت اجتماعي

پوشش بانوان؛ زيربناي فرهنگي سلامت اجتماعي

خلاصه خبر شنبه 12 تیر 1400

21 تيرماه در تقويم رسمي كشور، سالروز ازدواج حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه(س) و همچنين روز عفاف و حجاب نام‌گذاري شده است. اهميت اين روز، در وجه تفارق فرهنگ ايراني اسلامي از فرهنگ منحط غرب خودنمايي مي‌كند.

به انگيزه فرا رسيدن روز عفاف و حجاب

پوشش بانوان؛ زيربناي فرهنگي سلامت اجتماعي

21 تيرماه در تقويم رسمي كشور، سالروز ازدواج حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه(س) و همچنين روز عفاف و حجاب نام‌گذاري شده است. اهميت اين روز، در وجه تفارق فرهنگ ايراني اسلامي از فرهنگ منحط غرب خودنمايي مي‌كند.

حجاب، نه تنها در ايران و پس از اسلام، بلكه در سده‌هاي بسيار دور و در بسياري ممالك ديگر در بين مردم رايج بوده و سابقه‌اي ديرينه در فرهنگ كشورمان دارد.

اما آنچه امروز، اين امر را داراي اهميت ويژه نموده، چند علت دارد. نخست اينكه ما در كشوري زندگي‌ مي‌كنيم كه نوع حكومتش، تركيبي از مردم‌سالاري و اسلام است كه طبيعي است از نظر فرهنگي و آداب و رسوم اجتماعي، پيرو فرهنگ اسلامي باشيم.

از سوي ديگر، در مقابل فرهنگ برهنگي كه در سنت غربي به آن مي‌بالند و امروز به مرحله‌ي انحطاط و اضمحلال شخصيت انساني رسيده، ما فرهنگ عفاف و پوشيدگي را داريم كه مايه‌ي اعتلاي زنان و حفاظت و ايمني گوهر وجود آنان از آسيب‌ها و بلاياي اجتماعي دنياي مدرنتيه غربي مي‌باشد.

همچنين مي‌توان به اين موضوع اشاره داشت كه فرهنگ حجاب و عفاف، آنقدر به باورها و سنت‌هاي فرهنگي ايرانيان گره خورده و آميخته شده است كه حتي اگر تبليغات و فرهنگ‌سازي پس از انقلاب هم نمي‌بود، باز هم زنان و دختران ما همچون نياكان‌شان، به پوشش اهميت مي‌دادند و جنس لطيف زن را كه توسط خداوند تصوير شده، در پوشش و حجاب، بيشتر ارزش مي‌گذاشتند و برهنگي و بي‌عفتي را برنمي‌تافتند.

در واقع مي‌توان گفت، اسلام و انقلاب، صرفا تأكيدي بر حفظ فرهنگ بومي و باورهاي ملي ايرانيان در خصوص پوشش و حجاب بود و آنچه انقلاب اسلامي بر آن اصرار و پافشاري نمود، احترام به باورهاي ملي و بومي به اضافه‌ي تأكيد بر اعتقادات ايماني است.

به هر حال وظيفه دستگاه‌هاي فرهنگي متعدد همچون ستاد امر به معروف و نهي از منكر، شوراي فرهنگ عمومي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شوراي عفاف و حجاب و نهادهايي از اين دست، توجه به گسترش حجاب و عفاف، گستردگي بسيار خوب آن در جامعه است و اگر در نظر بگيريم كه كارخانه‌ي تبليغاتي دشمنان فرهنگي نظام، حتي يك لحظه از كار نمي‌ايستند و تمام ساعات و روزها و لحظه‌ها عليه فرهنگ انساني و اسلامي ما، سم‌پاشي مي‌كنند تا به هدف تخريب فرهنگي خانواده‌هاي ما برسند آنگاه درمي‌يابيم كه براي حفظ وسعت حجاب در اين گستره‌ي بزرگ ملي، چه اقدامات و برنامه‌هاي مفيدي طراحي و اجرا شود.

ما در بهزيستي خراسان رضوي، علاوه بر اينكه از بسياري جهات، يك نهاد حاكميتي هستيم، مسؤول تمشيت امور جامعه هدف مي‌باشيم، و علاوه بر اينكه در قانون ششم توسعه كشور، به عنوان متولي سلامت اجتماعي شناخته و معرفي شده‌ايم، به عنوان يك سازمان ايراني، نگاه ملي و بومي به اين موضوع داريم و معتقديم عفاف و حجاب، كانون خانواده را مستحكم مي‌سازد و فرهنگ ديني و ارزش‌هاي والاي اخلاقي را نيز در جامعه جاري و ساري مي‌سازد.

اميدواريم نگرش دستگاه‌هاي مسؤول اين موضوع، به‌روز رساني شده و با درك مقولات فكري نسل‌هاي جديد، ضرورت ارزش گذاري به عفاف و حجاب به عنوان يك باور ملي و يك ايده‌ي ديني بسيار مترقي، در مديريت اين مراكز، متجلي گردد.

خوشبختانه، دبيرخانه شوراي فرهنگي بهزيستي خراسان رضوي، برنامه‌هاي بسيار خوب و اميد‌بخشي را در اين زمينه در دست اجرا دارد و نتايج رضايت‌بخشي از اين برنامه‌ها حاصل شده است كه اميدواريم با قوت ادامه پيدا كند و شاهد احترام و حرمت‌نهادن همه‌ي كاركنان و خانواده‌ي بزرگ بهزيستي به اين آيين ديني و ملي باشيم و به روزي برسيم كه يكايك افراد جامعه، حافظ و حامي موضوع عفاف و حجاب به عنوان يك زيربناي فرهنگي سلامت اجتماعي باشيم.

 

دكتر مسعود فيروزي

مدير كل بهزيستي خراسان رضوي

فرم ثبت نظر کاربران