FA EN
هفته افراد دارای معلولیت (8 الی 14 آذرماه 1400) گرامی باد .   پیش به سوی دنیایی فراگیر ، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبرری و مشارکت افراد دارای معلولیت .        

حجاب؛ عصاره فرهنگ اسلامي و ايراني

حجاب؛ عصاره فرهنگ اسلامي و ايراني

خلاصه خبر سه شنبه 15 تیر 1400

21 تيرماه، سالروز واقعه‌ي خونين مسجد گوهرشاد، يادآور يكي از هولناك‌ترين حملات رژيم سلطنتي به مهم‌ترين مركز مذهبي شيعيان جهان، حرم مطهر امام رضا و مسجد گوهرشاد در جنب آن است.

به انگيزه واقعه اندوهبار و عظيم گوهرشاد

حجاب؛ عصاره فرهنگ اسلامي و ايراني

21 تيرماه، سالروز واقعه‌ي خونين مسجد گوهرشاد، يادآور يكي از هولناك‌ترين حملات رژيم سلطنتي به مهم‌ترين مركز مذهبي شيعيان جهان، حرم مطهر امام رضا و مسجد گوهرشاد در جنب آن است.

منشأ اين واقعه، اعتراض علماي آن زمان، به اقدامات غرب گرايانه‌ي رضاخان در زمينه‌ي تغييرات تجددگرايانه‌ي فرهنگي و غرب‌گرايي و تحميل آزادي زنان به سبك غربي به جامعه‌ي اسلامي ايران بود.

آن طور كه نقل مي‌شود رضا خان در سال 1314 به تعاقب سفر به تركيه و ديدن آثار فرهنگ غربي در آن كشور، به ايران برگشت و از مسؤولان كشور خواست هر چه زودتر، مظاهر فرهنگ غربي از جمله هم‌لباسي مردم، كشف حجاب، و گذاشتن كلاه پهلوي به جاي كلاه‌هاي محلي را در كشور رسمي و اجباري كنند.

پيچيدن خبر اين تغييرات فرهنگي، در خراسان آن زمان و در مشهد مقدس، علما را برآشفت و آنها در صحن حرم مطهر رضوي و سپس در مسجد گوهرشاد تجمع بزرگي ترتيب دادند. رضا شاه با شنيدن اين خبر، از تجمع علماي خراسان وحشت كرد و درخواست كرد كه هر طور شده در كوتاه‌ترين مدت، اين تجمع جمع شود.

حمله‌ي اول نظاميان كارگر نيفتاد و حكومت، گروه‌ها و افرادي را براي وساطت فرستاد تا بلكه به صورت مصالحه‌آميزي، كار تجمع پايان يابد. اما اين اقدامات حكومت، روحانيون و مردم مشهد را كه حالا داغدار و خشمگين بودند، بيشتر ناراحت كرد و آنها راه مقاومت و شهادت را برگزيدند.

اين طور بود كه در 21 تيرماه، نظاميان حمله‌ي بزرگ خود را به مسجد گوهرشاد و جسارت به حرم مطهر را آغاز كرده و صدها نفر را شهيد و مجروح كردند و تعداد بسياري از روحانيون و مردم را نيز دستگير و بازداشت نمودند.

اين واقعه اگر چه ظاهرا، حكومت را از پايان يافتن اين اعتراضات، براي مدتي مطمئن ساخت، ولي چنان ضربه ي مهلكي به حكومت جبار شاه وارد ساخت كه ديگر هرگز با مباني اعتقادي مردم ايران، به دشمني برنخاست و بر بنيادهاي مذهبي ايرانيان، هيچ اجبار و تحميلي روا نداشت.

پس از انقلاب اسلامي، اين روز به عنوان روز عفاف و حجاب نام‌گذاري شد و همه ساله در اين روز، مردم ايران و بخصوص مشهدي‌ها و حوزه‌هاي علميه سراسر خراسان بزرگ، به سوگواري و داغداري مي‌پردازند و ضمن گراميداشت ياد روحانيون و علماي بزرگي كه جان‌شان را بر سر اعتقادات و فرهنگ ديني مردم نهادند، در مساجد و تكايا و همچنين در حرم مطهر و نيز مسجد گوهرشاد، مراسم سوگواري و ذكر مناقب و خطابه برگزار مي‌كنند.

اما آنچه مهم است اينكه هدف آن قيام عظيم ديني مردمي، زنده نگه‌داشتن فرهنگ اسلامي و بخصوص حجاب بود كه رضا شاه و اذنابش قصد از بين بردن آن را داشتند و ديديم كه در نهايت، چه بر سرشان آمد و تاريخ برايشان چه سرنوشتي رقم زد.

حجاب، يك اصل اعتقادي مهم ايرانيان است كه نه تنها به سابقه‌ و سائقه‌ي فرهنگ ديني خود، بلكه به وراثت فرهنگ بومي و ملي‌شان، آن را گرامي مي‌دارند و به هيچ عنوان حاضر به رها كردن نيستند. بخصوص در دنيايي كه برهنگي فرهنگي و فرهنگ برهنگي، تا عميق‌ترين سطوح فرهنگي زندگي غرب نفوذ كرده و بنياد خانواده و آيين‌هاي انساني جامعه را مورد تهاجم قرار داده است.

ما به عنوان ايراني و مسلمان، از دو جهت به فرهنگ حجاب معتقديم و اهميت مي‌دهيم و بسيار خوب مي‌دانيم كه اگر قانون و تحكم مأموران قانون هم نبود، باز هم به حكم ايراني بودن و مسلمان بودن، پوشش را گرامي مي‌داشتيم و آن را جزو الزامات و ضروريات دين و فرهنگ ملي‌مان مي‌دانستيم، كما اينكه در زمان رضا شاه كه فرهنگ غرب در كشور حاكم بود و همه‌ي نيروها و قانون‌ها هم عليه مردم و اسلام بود، باز هم مردم ما و علماي عزيزمان، اين فرهنگ را پاس داشتند و با خون خود، پرچم وفاداري به سنت‌ها و باورهاي اعتقادي و اسلامي را رنگين نمودند.

ما در دبيرخانه شوراي فرهنگي بهزيستي خراسان رضوي، ضمن گراميداشت اين روز بزرگ، ياد شهيدان مسجد گوهرشاد و صحن مطهر را گرامي مي‌داريم و ضمن پاسداشت خون آن شهيدان، بيعت‌مان را با علماي شهيد و مقام عظماي ولايت در زمان حاضر، امام خامنه‌اي تجديد مي‌كنيم و بر ايستادگي بر اين پيمان تا پاي جان، تأكيد مي‌نماييم.

دبيرخانه شوراي فرهنگي بهزيستي خراسان رضوي

فرم ثبت نظر کاربران