FA EN
ثبت نام الکترونیکی از متقاضیان حقیقی و حقوقی تاسیس مراکز خدمات بهزیستی(مثبت زندگی) از امروز ۲۲ اردیبهشت ماه جاری به مدت ۱۵ روز                                         

اختتامیه جشنواره ملی کاریکاتور معلولین در موزه بزرگ خراسان با حضور جانشین دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی کشور

اختتامیه جشنواره ملی کاریکاتور معلولین در موزه بزرگ خراسان با حضور جانشین دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی کشور

خلاصه خبر شنبه 24 آذر 1397

جانشین دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی کشور روز پنجشنبه 22 آذر در مشهد گفت: اگر شهرداران قانون جامع حمایت از معلولین را اجرا نکنند از کار اخراج و به مجازات قانونی محکوم می‌شوند.

اتمام حجت ستاد مناسب‌سازی بهزیستی کشور با دستگاه‌های اجرایی:

اگر شهرداران قانون حمایت از معلولین را اجرا نکنند اخراج می‌شوند

جانشین دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی کشور روز پنجشنبه 22 آذر در مشهد گفت: اگر شهرداران قانون جامع حمایت از معلولین را اجرا نکنند از کار اخراج و به مجازات قانونی محکوم می‌شوند.

حسین خادم الحسینی که در اختتامیه جشنواره ملی کاریکاتور معلولین در مشهد سخن می‌گفت افزود: شهرداری‌ها از این پس بهانه‌ای برای صدور پروانه و پایان کار برای ساختمان‌هایی که ضوابط مناسب‌سازی را رعایت نمی‌کنند ندارند و اگر کوتاهی کنند قابل پیگیری است.

وی با اعلام خبر نهایی شدن آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از معلولین گفت: این آیین‌نامه در روزهای آینده به دولت می‌رود و پس از تصویب دولت، به عنوان مکمل قانون، لازم‌الاجراست.

وی اضافه کرد: اگر افراد دارای معلولیت از دستگاه‌ها به خاطر مناسب‌سازی شکایت کنند بهزیستی از طریق معاضدت قضایی از آنها حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: در تحقیقی که در سطح کشور انجام گرفته، مشخص شده که بسیاری از مهندسین عمران و سازه، اطلاعی از ضوابط مناسب‌سازی ساختمان‌ها ندارند که این امر باعث تأسف است.

وی با بیان اینکه هر روز شاهد رویش مانع‌های متفاوت در پیاده‌روها هستیم گفت: پلیس راهور و پلیس راهنمایی باید پاسخ دهند که چرا به خاطر ناتوانی در جلوگیری از موتورسواران متخلف، راه را بر ویلچر معلولین و کالسکه‌ی مادران دارای فرزند شیرخوار می‌بندند.

خادم الحسینی گفت: مناسب‌سازی یک مطالبه عمومی است و اختصاص به معلولین ندارد زیرا شهروندان دارای معلولیت از طرف همه‌ی شهروندان مورد حمایت هستند و دستگاه‌هایی که این امر را رعایت نکنند باید به همه‌ی مردم پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: آنچه دستگاه‌هایی اجرایی برای توجیه عدم اجرای مناسب‌سازی ساختمان‌ها در خصوص معضلات مالی عنوان می‌کنند حقیقت ندارد زیرا مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری، بیش از منابع مالی، به فرهنگ شهروندی نیاز دارد و به  همین جهت، اقدامات و برنامه‌های فرهنگ‌ساز مانند این جشنواره مورد حمایت سازمان بهزیستی می‌باشد.

وی با تأکید بر اینکه در قانون جدید حمایت از معلولین، مناسب‌سازی محیطی در قالب یک فصل و چندین ماده آمده گفت: این قانون ضمانت اجرایی دارد و در آیین‌نامه‌ی اجرایی، همه‌ی جوانب و جزئیات اجرایی دیده شده که هیچ دستگاهی نتواند از وظیفه‌اش شانه خالی کند.

وی گفت: تشکیلات ستاد مناسب‌سازی که قبلا یک تشکیلات عادی بود حالا در قانون به صراحت ذکر شده و ما در آیین‌نامه، یک سامانه‌ی ثبت مصوبات ستادهای استانی را راه‌انداری کرده‌ایم که تا پایان سال رونمایی می‌شود و در این سامانه، همه‌ی مصوبات و تصمیمات ستادهای استانی را پیگیری می‌کنیم.

جانشین دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی بهزیستی کشور یادآور شد: ضمانت اجرایی، مهم‌ترین بخش آیین‌نامه‌ی اجرایی مصوب سازمان بهزیستی است که امیدواریم طی هفته‌های آینده به تصویب دولت برسد.

وی با بیان اینکه بعد نظارتی هم در قانون و هم در آیین‌نامه دیده شده، گفت: وظایف دستگاه‌ها در این دو سند به خوبی تدوین شده و قابل رصد و نظارت کامل است.

وی اضافه کرد: آیین‌نامه‌ی اجرایی، همه‌ی خلأهای جزئی قانون را می‌پوشاند و هیچ ابهامی بر جای نمی‌گذارد.

خادم الحسینی همچنین از راه‌اندازی سامانه معبر خبر داد و گفت: تمام افراد دارای معلولیت از سراسر کشور و همچنین همه‌ی شهروندان می‌توانند موارد غیر قابل دسترسی را به این سامانه منعکس کنند تا از طریق ستاد مناسب‌سازی کشور پیگیری شود.

وی در پایان سخنانش از طراحی یک اپلیکیشن اطلاع داد که به گفته‌ی او کشورهای کمی دارای آن هستند.

وی افزود: با کمک این اپلیکیشن، که رهیاب نام دارد همه‌ی افراد دارای معلولیت می‌توانند بهترین مسیر مناسب‌سازی شده را در فضای شهری جستجو و انتخاب کنند.

وی تأکید کرد: این اپلیکیشن همچنین فضاهای مناسب‌سازی نشده را به مسؤولین و خود کاربران نشان می‌دهد و وظایف و کم‌کاری دستگاه‌ها را به روشنی نمایان می‌کند.

وی از بهزیستی خراسان رضوی و معاونت توانبخشی این نهاد به خاطر برپایی جشنواره ملی کاریکاتور و دیگر برنامه‌های هنری که برای معلولین برگزار می‌کند تشکر کرد.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی:

برخی افراد با استفاده از معلولین، خود را مطرح می‌کنند

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: برخی افراد و مسؤولین می‌خواهند با استفاده از معلولین، خود را مطرح کنند و هنگامی که پای عمل می‌رسد حقوق معلولین به فراموشی سپرده می‌شود.

مسعود فیروزی تصریح کرد: ما مسؤولین فقط سخنرانی می‌کنیم و تصورمان این است که با مناسب‌سازی به معلولین امتیاز می‌دهیم در حالی که این حق آنهاست.

وی اضافه کرد: مثلا وقتی ده دستگاه اتوبوس مناسب‌سازی می‌شود افتتاحیه می‌گذاریم و موضوع را رسانه‌ای می‌کنیم ولی از صدها اتوبوسی که مناسب‌سازی شده نیست، صحبت نمی‌کنیم.

وی که تحصیل‌کرده‌ی شنوایی‌شناسی است خاطر نشان کرد: من به عنوان کارشناس توانبخشی و به عنوان معاون توانبخشی بهزیستی از تمام معلولین، به خاطر دسترس پذیر نبودن محیط‌های شهری، عذرخواهی می‌کنیم.

فیروزی با بیان این مطلب که 90 درصد فضاهای مذهبی مشهد برای معلولین قابل دسترس نیست گفت: در مشهد سالن آمفی‌تئاتری ساخته شده که 100 میلیارد تومان برای آن هزینه شده اما هیچ دسترسی برای معلولین در این سالن وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه مناسب‌سازی در ابتدای ساخت و ساز فقط یک درصد کل ساختمان هزینه دارد گفت: اگر مناسب‌سازی به تأخیر بیفتد و ساختمان ساخته شود چند برابر هزینه لازم است تا این کار انجام شود.

وی با بیان اینکه برخی شهرهای کشور مانند اصفهان، 77 درصد پارک‌هایشان مناسب‌سازی نیست گفت: در مشهد وضع بدتر است.

فیروزی نسبت به تبعیض در مورد معلولان اعتراض کرد و گفت: این تبعیض در مورد زنان و کودکان معلول، مضاعف است زیرا آنها هم به خاطر تضییع حقوق‌شان در کنار دیگر زنان و کودکان مورد تبعیض هستند و هم به خاطر معلولیت‌شان مورد کم‌مهری و تبعیض قرار می‌گیرند.

وی ایجاد مطالبه در افراد و گروه‌هایی که از معلولین نمایندگی می‌کنند، ایجاد گفتمان در بین مسؤولین اجرایی و فعالیت‌های هنری و فرهنگی مانند جشنواره کاریکاتور را از جمله برنامه‌هایی ذکر کرد که در دستور کار بهزیستی استان بوده است.

وی افزود: اما با تمام اینها هنوز در پیچ و خم کوچه‌ی اول دسترس‌پذیری محیطی برای معلولین مانده‌ایم.

وی بیان داشت: افراد دارای معلولیت مانند سایر اعضای اکوسیستم زیستی جامعه، مورد نیاز اجتماع هستند و حذف هیچ‌یک از اعضای این سیستم امکان‌پذیر نیست.

وی گفت: با وجود تمام تأکیدات لفظی مسؤولین بر رعایت حقوق معلولین، هنوز یک سقف شیشه‌ای بر روی سر آنان هست که از حضور آنان در پست‌ها و سطوح عالی مدیریتی در کشور جلوگیری می‌کند.

شایان ذکر است جشنواره‌ی ملی کاریکاتور معلولین با حضور 200 شرکت کننده از 20 استان کشور در مشهد و به ابتکار بهزیستی خراسان رضوی برگزار گردید.

در این جشنواره از بین آثار رسیده 50 اثر برای نمایشگاه انتخاب شد که در نمایشگاه کاریکاتورهای معلولین در کوهسنگی از 20 تا 22 آذر در معرض تماشای عمومی بود.

در مراسم اختتامیه‌ی این جشنواره که روز پنجشنبه در سالن موزه‌ی کوهسنگی برگزار گردید از 6 اثر برگزیده‌ی این جشنواره در دو گروه معلولین و غیر معلولین تجلیل شد.

در بخش معلولین جشنواره، اصفهان، سمنان و تهران و در گروه غیر معلولین، گلستان، کردستان و تهران، مقام‌های اول تا سوم جشنواره را بدست آوردند.

استان خراسان رضوی با اینکه یکصد اثر به دبیرخانه فرستاده بود، هیچ مقامی نداشت و تنها یک لوح تقدیر دریافت کرد.

 

 

 

 

 

فرم ثبت نظر کاربران