FA EN
طی حکمی  از سوی دکتر وحید قبادی دانا ، دکتر مسعود فیروزی به سمت سرپرست بهزیستی خراسان رضوی منصوب شد                دکتر مسعود فیروزی، پیش از این معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی بود.

افتتاح مرکز معتادین متجاهر ( ماده 16 ) و خانه بین راهی موسسه راهیان بسوی سلامتی توسط وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

افتتاح مرکز معتادین متجاهر ( ماده 16 ) و خانه بین راهی موسسه راهیان بسوی سلامتی توسط وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

خلاصه خبر شنبه 15 دی 1397

افتتاح مرکز معتادین متجاهر ( ماده 16 ) و خانه بین راهی موسسه راهیان بسوی سلامتی توسط وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

در جریان بازدید و تقدیر شریعتمداری از زنجیره‌ی درمان و توانمندسازی معتادان متجاهر در بهزیستی خراسان رضوی، عنوان شد:

رایزنی وزیر رفاه برای افزایش بودجه‌‌ی توانمندسازی معتادان متجاهر در وزارت کشور و سازمان برنامه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مشهد گفت: برای تأمین منابع مورد نیاز مراکز ترک اعتیاد اجباری و خانه‌های بین‌راهی بهبودیافتگان خراسان رضوی از طریق وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه رایزنی می‌کند.

محمد شریعتمداری روز جمعه 14 دی‌ماه در بازدید از مرکز معتادان متجاهر راهی به سوی سلامت و خانه‌ی بین‌راهی بهبودیافتگان این مرکز در کیلومتر 22 بزرگ‌راه مشهد قوچان، ضمن بیان این مطلب گفت: بهزیستی در زمینه‌ی نجات و توانمندسازی معتادان متجاهر، وظیفه‌ی سنگینی بر عهده دارد و باید همه از جمله دولت، خیرین و مردم به آن کمک کنند.

وی با بیان اینکه این گروه از معتادان مراحل سختی را در زندگی پشت سر گذاشته و حالا به مرحله‌ی نجات و توانمندسازی رسیده‌اند گفت: اگر در این مرحله بتوانیم به توانمندسازی و استقلال آنها کمک کنیم امید پذیرش خانواده و جامعه نیز در رابطه با آنها تقویت می‌شود.

وی ادامه داد:‌ اما اگر آنها را رها سازیم هم هزینه‌های دولت و خیرین به هدر می‌رود و هم اینکه نمی‌توانیم به هدف برنامه‌ی نجات و توانمندسازی بیماران سوء مصرف مواد دست یابیم.

وی با تأکید بر اینکه بودجه‌های سنواتی دولت در این زمینه، پایداری لازم را ندارد خطاب به مدیران بهزیستی استان گفت: باید به شرکای اجتماعی خودمان، اعتماد بیشتری داشته و به آنها میدان فعالیت بدهیم.

وی دولت را پیشقدم امر توانمندسازی و بازگشت معتادان به جامعه دانست و گفت: بهزیستی خراسان رضوی، تمام زنجیره‌ی سم‌زدایی، درمان، کمک به استقلال و اشتغال، توانمندسازی و جامعه‌پذیری معتادان را به خوبی فراهم کرده و یک کار نمونه است و ما هم تلاش می‌کنیم که از طریق رایزنی با وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه، منابع این بخش را افزایش دهیم و تجربیات این استان را در سطح کشور اجرایی کنیم.

وی در عین حال تأکید کرد: اما بخش غیر دولتی و شرکای اجتماعی، زمینه و میدان بیشتری برای فعالیت در این زمینه دارند و ما موظفیم که موانع فعالیت آنها را کاهش دهیم.

وزیر رفاه که همزمان از یک مرکز اشتغالی در جنب خانه‌ی بین راهی به سوی سلامت بازدید کرد در پاسخ به درخواست معاون اشتغال و مشارکت‌های بهزیستی خراسان در زمینه‌ی تعدیل و افزایش تسهیلات اشتغال کارفرمایی نیز گفت: این بخش از تسهیلات در قانون بودجه آمده و شاید قابل تغییر نباشد اما از طریق کمک به سرمایه‌ در گردش برای کافرمایانی که بهبودیافتگان را به کار می‌گیرند می‌توان این مشکل را حل کرد.

وی اعتبارات بانک رفاه در این زمینه را برای تأمین این موضوع، مناسب دانست و گفت: وظیفه‌ی ما این است که این راهکار را بیابیم و به مشارکت‌کنندگان در زمینه‌ی اشتغال بهبودیافتگان از این طریق کمک کنیم.

مدیر کل بهزیستی: اعتبار برای 400 نفر، حکم قضایی برای 1600 نفر!

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی که وزیر رفاه را در این بازدید همراهی می‌کرد تاریخچه‌ی مختصر مراکز ماده 16 و بهبود شرایط این مراکز پس از واگذاری به بهزیستی را عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ما فقط اعتبار 400 معتاد بهبودیافته را دریافت می‌کنیم در حالی که از 1600 معتاد به حکم قضایی پذیرایی می‌نماییم.

دکتر حمیدرضا پوریوسف افزود: در مراکز ماده 16 مشهد که پیشتاز فعالیت‌های فرهنگی، اشتغالی، درمانی و توانمندسازی معتادان در کل کشور است علاوه بر مباحث فرهنگی شامل اعزام معتادان به زیارت و مراسم مذهبی، یک تیم تخصصی درمان روان‌شناسی، مددکاری و روان‌پزشکی را در مراکز راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: همچنین یک خانه‌ی بین راهی با ظرفیت 30 مددجو راه‌اندازی شده که ترخیص‌شدگان از مراکز ماده 16 را تا توانمندسازی، اشتغال و استقلال اقتصادی، همراهی می‌کند.

وی افزود: در این خانه‌ی بین‌راهی مدیر مرکز و مددکار، بر فعالیت‌های روزانه‌ی معتادان نظارت و با آنان همراهی می‌کنند تا مرحله‌ی بازسازی شخصیتی و روانی و نیز توانمندسازی اجتماعی آنها به مرحله‌ی بازگشت به جامعه برسد.

وی از هزینه‌کرد سالانه 50 میلیون تومان برای این خانه‌ی بین‌راهی خبر داد و گفت: در اعتبارات بهزیستی، این منابع دیده نشده که باید در بودجه‌ی 98 تمهیدات لازم اندیشیده شود تا این مراکز تقویت شوند.

وی خواستار واقعی شدن اعتبارات و دیده شدن منابع در سرجمع اعتبارات وزارتی وزارت رفاه شد.

وی گفت: جمعیت شناور 1600 نفره‌ی این مراکز به تدریج دوران سم‌زدایی و اقامت اجباری را پشت سر می‌گذارند و باید برای زندگی نیمه مستقل و سپس مستقل، آماده شوند که توانمندسازی این انبوه مددجو، اعتبارات ویژه‌ای نیاز دارد.

تقاضای افزایش تسهیلات اشتغال کارفرمایی

معاون مشارکت‌های بهزیستی خراسان رضوی نیز در این بازدید خواستار تأمین نیازهای حق بیمه سهم کارفرما برای تثبیت اشتغال بهبودیافتگان شد.

مجتبی حسین‌نژاد با بیان اینکه تأمین اشتغال بسیاری از بهبودیافتگان و سایر مددجویان، نیازمند پرداخت مستمر حق بیمه سهم کارفرما می‌باشد گفت: این کمک، بهترین مشوق برای ترغیب کارفرمایان جهت بکارگیری اعضای جامعه هدف بهزیستی می‌باشد.

وی همچنین در زمینه‌ی تسهیلات اشتغال کارفرمایی گفت: در حال حاضر بهزیستی فقط می‌تواند برای اشتغال 5 مددجو به کارفرما و حداکثر تا سقف 100 میلیون تومان تسهیلات پرداخت کند که این مبلغ به هیچ‌وجه برای اشتغال کارفرمایی کافی نیست.

وی ادامه داد: کارفرمایان زیادی هستند که اگر تسهیلات اشتغالی تبصره‌ی 16 به میزان بیشتری به آنها تعلق گیرد حاضرند جامعه هدف بهزیستی را بکارگیری نمایند.

اشتغال 40 معتاد بهبودیافته در یک مرکز اشتغال فنی

کارشناس مسؤول دفتر اعتیاد بهزیستی خراسان رضوی نیز در حاشیه‌ی این بازدید گفت: مرکز ماده 16 راهیان به سوی سلامتی که مورد بازدید وزیر رفاه قرار گرفت 150 نفر ظرفیت دارد و اولین خانه‌ی بین‌راهی بهبودیافتگان در جنب آن مرکز تأسیس شده است.

دکتر نرگس قربانی گفت: مدیریت هر دو مجموعه در بخش غیر دولتی است و علاوه بر این دو مرکز، یک مرکز اشتغالی و حرفه‌آموزی فنی به همت یکی از کارفرمایان بخش غیر دولتی در جنب این مرکز تأسیس و راه‌اندازی شده است.

وی افزود: شرکت جهان‌کار طوس به مدیریت بخش غیر دولتی در حال حاضر در این کارگاه 40 مددجو را بکارگیری کرده و به آنها حقوق و بیمه‌ی درمان پرداخت می‌کند.

قربانی گفت: بهزیستی با یارانه‌ای که در اختیار خانه‌ی بین‌راهی می‌گذارد غذا، مسکن و امکانات پذیرایی را در این مرکز فراهم کرده که بهبودیافتگان بتوانند با دغدغه‌ی کمتری مشغول کار شوند.

وی افزود: علاوه بر این، در این مرکز، خدمات مددکاری مورد نیاز بهبودیافتگان نیز به این مددجویان ارائه می‌شود.

شایان ذکر است در حال حاضر در استان خراسان رضوی 10 مرکز ترک اعتیاد اجباری (ماده 16) فعالیت دارند که یکی از آنها برای زنان و 9 مرکز برای مردان در نظر گرفته شده که یکی از آنها دولتی است و 8 مرکز توسط بخش غیر دولتی اداره می‌شود.

 

فرم ثبت نظر کاربران