FA EN
آغاز پویش ایران همدل از عید سعیدغدیر تا پایان ماه صفر با شعار کرامت علوی، شور حسینی                      

فرد معلول باید یک نیروی مفید درون جامعه باشد

فرد معلول باید یک نیروی مفید درون جامعه باشد

خلاصه خبر یکشنبه 20 بهمن 1398

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه فردی که دارای معلولیت است باید یک نیروی مفید درون جامعه باشد، گفت: حساسیت ما این است افراد معلولی که در مناطق کمتر برخوردار زندگی می‌کنند نادیده گرفته نشوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، وحید قبادی دانا ظهر امروز در همایش اختتامیه اولین طرح و ورزش و بازی‌های بومی محلی فراگیر در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR) که در تالار همدم فتح‌المبین برگزار شد، گفت: هدف ما این است افراد دارای معلولیت بتوانند یک زندگی مستقل همراه با شأن اجتماعی در بستر جامعه و خانواده تجربه کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه فردی که دارای معلولیت است باید بتواند تحصیل، تفریح و بازی کند و فرزند خوب برای پدر و مادر و پدر و مادر خوب برای فرزندش و یک نیروی مفید در درون جامعه باشد، تاکید کرد: حساسیت ما این است، افراد معلولی که در مناطق کمتر برخوردار زندگی می‌کنند نادیده گرفته نشوند و حرف‌های زیبایی که به عنوان هدف می‌زنیم در عمل برای آنها پیاده شود.

وی با بیان اینکه طرح (cbr) طرح بسیار خوبی است که سال‌ها در کشور ما اجرا می‌شود و در راستای توانمندسازی مبتنی بر مرحله و اجتماع است، مطرح کرد: یکی از راه‌های توانمند کردن، ورزش و ایجاد رقابت بین همسالان است که باعث ایجاد روحیه در فرد و خانواده و ایجاد تحرک در سایر افراد جامعه می‌شود.

قبادی دانا با تاکید بر اینکه در این جشنواره برنده واقعی خانواده‌های افراد دارای معلولیت هستند، بیان کرد: خوشحالیم که در روستاهای چهار شهرستان قوچان، چناران، مشهد و تربت حیدریه این طرح برای اولین بار به خوبی برگزار شد و امیدوارم در سیستان و بلوچستان و هرمزگان به خوبی به اتمام برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه این برنامه در ارتقا روحیه افراد دارای معلولیت و خانواده‌های‌شان موثر است، مطرح کرد: برنامه‌ای که سازمان بهزیستی در سال ۹۹ باید اجرا کند این است که این جشنواره فرهنگی ورزشی و محلی را برای تمام افراد دارای معلولیت و محروم در تمام روستاهای کشور اجرا کند و در ۳۱ استان این برنامه را شاهد باشیم.

وی در ادامه تشریح کرد: اگر آنطور که باید و شاید مراکز توانمندی را در روستاهای شما نداریم، امیدواریم با کمک تسهیلگران خود در بخش cbr در حوزه ورزش و بازی‌های بومی محلی بتوانیم حرکتی را ایجاد کنیم تا به توانمندی‌های جسمی و روحی افراد دارای معلولیت کمک کنیم.

زمینه اوج گرفتن افراد دارای معلولیت بیشتر می‌شود

معاون توانبخشی اداره بهزیستی خراسان رضوی در بخش دیگری از اختتامیه عنوان کرد: موضوعی که ما فکر می‌کنیم در حوزه سیاست بیشتر کاربرد دارد، دیپلماسی اجبار بوده که یک استراتژی است و کشورهایی که زورگو هستند با این دیپلماسی سعی می‌کنند بدون اینکه وارد حوزه نبرد شوند، با اجبار و حذف کردن بسیاری از مؤلفه‌هایی که نیاز آنها برای ورود به عرصه رقابت است بدون شکست دادن، با فشار و اجبار، دیگران را وادار به تبعیت از جریانی ‌کنند که آنها را زمین‌گیر کند.

مسعود فیروزی با اشاره به اینکه در حوزه افراد دارای معلولیت نیز موضوعی است که حوزه کاربرد آن تنها در حوزه معلولیت نیست و مربوط به حوزه دیگری به نام «سقف شیشه‌ای» است، مطرح کرد: مقاله‌ای 30 سال پیش در وال‌استریت ژورنال منتشر شد و درباره امکان حضور زنان در جامعه بود که مطرح می‌کرد اگرچه مسؤولان، حکمرانان و افراد موثر در حوزه‌های مدیریت دنیا پشت تریبون‌های دنیا بحث حضور زنان را در حوزه‌های اجتماعی مطرح می‌کنند اما یک سقف نامرئی در افقی نه چندان بلند قرار داده‌اند که خود به خود پازل‌ها را طوری کنار هم می‌چیند تا زنان امکان اوج گرفتن از یک حدی بیشتر را نداشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه این سقف شیشه‌ای بر سر معلولان جهان قرار دارد و امروز با اتفاقاتی که می‌افتد زمینه اوج گرفتن افراد معلول بیشتر می‌شود، تشریح کرد: دیپلماسی اجبار می‌گوید مادامی که ما به امکانات حضور اجتماعی افراد دارای معلولیت در جامعه نپردازیم، این افراد را صرفا به عنوان انسان‌های متفاوت بپذیریم و در رابطه با سایر حقوق و نیازهای آنها فکری به ذهن ما خطور نکند؛ دیپلماسی اجبار در حوزه معلولیت جاری و ساری است.

معاون توانبخشی اداره بهزیستی خراسان رضوی در ادامه برای کسب موفقیت در حوزه حضور اجتماعی افراد دارای معلولیت بیان کرد: اگر بخواهیم دیپلماسی اجبار را بشکنیم باید افرادی که در حوزه سیاست‌گذاری و حاکمیتی هستند امکان حضور این افراد را در سطح جامعه از لحاظ چیدمان‌های شهری و در نظر گرفتن شرایط و نیازهای آنها از اتاق خواب منزل تا سرتاسر سطوح اجتماع مهیا کنند.

فیروزی در رابطه با فضاهای رقابتی در حوزه‌های افراد دارای معلولیت تشریح کرد: از لحاظ در نظر گرفتن افراد دارای معلولیت نیز کارهایی است و ما نباید بنشینیم که دیگران فرش قرمز پهن کنند و ما از طریق آنها بر دیپلماسی اجبار غلبه کنیم و این کارها هم اتفاقا در حوزه همین رقابت‌های ورزشی و هنری و حضور اجتماعی که خود را به افکار عمومی و افکار اجتماعی تحمیل کنیم، اتفاق می‌افتد.

گفتنی است؛ در پایان نیز از برندگان این مسابقه ورزشی که در هشت رشته فوتبال دستی، آمادگی جسمانی، تنیس روی میز، بدمینتون، ویلچررانی، شطرنج، دارت و دومیدانی برگزار شد تقدیر به عمل آمد.

توانبخشی مبتنی بر جامعه یا CBR که شکل خلاصه شده کلمات Community Based Rehabilitation است، طرح توانبخشى مبتنى بر جامعه ‎در مناطق روستایی و یا محروم با هدف شناسایی افراد معلول، ارائه خدمات توانبخشی و تامین وسایل مورد نیاز افراد معلول اجرا می‌شود که به نهادهای ارائه دهنده خدمات دسترسی نداشته و یا از لحاظ مالی توانایی استطاعت آنها را ندارند.

فرم ثبت نظر کاربران