FA EN
طی حکمی  از سوی دکتر وحید قبادی دانا ، دکتر مسعود فیروزی به سمت سرپرست بهزیستی خراسان رضوی منصوب شد                دکتر مسعود فیروزی، پیش از این معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی بود.

اختتامیه جشنواره ورزشی و بازی‌های بومی محلی خراسان رضوی با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور در مشهد

اختتامیه جشنواره ورزشی و بازی‌های بومی محلی خراسان رضوی با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور در مشهد

خلاصه خبر دوشنبه 21 بهمن 1398

جشنواره ورزشی و بازیهای بومی محلی افراد دارای معلولیت در شهرستان های قوچان، چناران، مشهد و تربت حیدریه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی، جشنواره ورزشی و بازیهای بومی محلی فراگیر در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی آغاز به کار کرد.جشنواره بومی و محلی، افراد دارای معلولیت  همزمان با 12 بهمن ماه در شهرستان قوچان و چناران، 14 بهمن ماه در شهرستان مشهد و 15بهمن ماه در تربت حیدریه برگزار شد.

جشنواره ورزش های بومی و محلی ویژه 492فرد معلول در سنین 10تا 50سال  بدون در نظر گرفتن نوع و شدت معلولیتشان برگزار شد.

سازمان بهزیستی به دنبال استقلال افراد معلول در جامعه است

وحید قبادی‌دانا 19 بهمن‌ ماه، در مراسم اختتامیه اولین جشنواره طرح ورزش و بازی‌های بومی محلی فراگیر در برنامه توان‌بخشی مبتنی بر جامعه (CBR)  که در مجتمع توان‌بخشی همدم برگزار شد، اظهار کرد: هدف ما این است که افراد دارای معلولیت یک زندگی مستقل همراه با منزلت و شان اجتماعی در جامعه و درون خانواده خویش تجربه کنند؛ به این صورت که فرد دارای معلولیت باید بتواند تحصیل، بازی و... انجام دهد و فرزندی خوب برای خانواده، همسری خوب در خانواده و... باشد.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه این فرد باید یک نیروی مفید برای جامعه خود باشد، عنوان کرد: حساسیت ما این است که افراد دارای معلولیت در مناطق کم‌تر برخوردار و دور افتاده، نادیده گرفته نشوند. هدف این است که این افراد دیده شوند.

قبادی‌دانا با اشاره به اینکه اهداف ما باید در عمل برای این افراد پیاده شود، بیان کرد: طرح CBR سال‌هاست که در کشور ما اجرا می‌شود. این طرح، طرح توانمدسازی مبتنی بر محله، جامعه و اجتماع است. بر همین اساس یکی از راه‌های توانمندکردن افراد، ورزش است.

وی خاطرنشان کرد: رقابت با هم‌سالان، هم‌رده‌ها و هم‌نوعان و... باعث ایجاد روحیه امید به آینده در شخص دارای معلولیت و خانواده‌ او می‌شود. این امر سبب ایجاد تحرک در سایر آحاد جامعه نیز خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه برنده واقعی این مسابقات خانواده‌های افراد دارای معلولیت هستند، تاکید کرد: من خیلی خوشحالم که در کنار شما عزیزان قوچانی، چنارانی، تربتی و مشهدی هستم. این طرح به خوبی در روستاهای این چهار شهرستان اجرا شد. امیدوارم این طرح در استان‌های هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان نیز به خوبی به اتمام برسد.

قبادی‌دانا گفت: برنامه‌ای که سازمان بهزیستی در سال 99 بایستی اجرا کند، برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی و بازی‌های بومی محلی برای تمام افراد دارای معلولیت در همه روستاهای کشور است. امیدوارم بتوانیم این برنامه را در 31 استان کشور اجرایی کنیم.

وی افزود: امیدواریم برای ارتقای روحیه و توانمندسازی افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آن‌ها در روستاها امکانات لازم فراهم شود. همان‌طور که در کلان‌شهرها و تهران زمینه برای افراد دارای معلولیت فراهم شده است.

رئیس سازمان بهزیستی عنوان کرد: شرمنده شما هستم که مراکز توان‌بخشی ما در شهرستان‌ها آن‌طور که باید و شاید در دسترس شما نبود. امیدواریم بتوانیم با حضور تسهیل‌گران ما در حوزه ورزش و بازی‌های بومی و محله‌ای کمکی به توانمندی‌های روحی و جسمی شما عزیزان کنیم.

قبادی‌دانا اظهار کرد: امیدواریم افراد دارای معلولیت یک زندگی مستقل همراه با منزلت و شان اجتماعی در جامعه و در درون خانواده خود تجربه کنند. امیدوارم با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم، بتوانیم اهداف دولت تدبیر و امید را به خوبی پیش بریم.

برگزاری اختتامیه اولین جشنواره ورزش و بازی های بومی محلی در مشهد

مسعود فیروزی معاون توانبخشی اداره بهزیستی خراسان رضوی نیز در مراسم اختتامیه  اولین جشنواره ورزش و بازی های بومی محلی فراگیر CBR در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه اظهارداشت: موضوعی که ما فکر می‌کنیم در حوزه سیاست بیشتر کاربرد دارد، دیپلماسی اجبار بوده که یک استراتژی است و کشورهایی که زورگو هستند با این دیپلماسی سعی می‌کنند بدون اینکه وارد حوزه نبرد شوند، با اجبار و حذف کردن بسیاری از مؤلفه‌هایی که نیاز آنها برای ورود به عرصه رقابت است بدون شکست دادن، با فشار و اجبار، دیگران را وادار به تبعیت از جریانی ‌کنند که آنها را زمین‌گیر کند.

 فیروزی با اشاره به اینکه در حوزه افراد دارای معلولیت نیز موضوعی است که حوزه کاربرد آن تنها در حوزه معلولیت نیست و مربوط به حوزه دیگری به نام «سقف شیشه‌ای» است، مطرح کرد: مقاله‌ای 30 سال پیش در وال‌استریت ژورنال منتشر شد و درباره امکان حضور زنان در جامعه بود که مطرح می‌کرد اگرچه مسؤولان، حکمرانان و افراد موثر در حوزه‌های مدیریت دنیا پشت تریبون‌های دنیا بحث حضور زنان را در حوزه‌های اجتماعی مطرح می‌کنند اما یک سقف نامرئی در افقی نه چندان بلند قرار داده‌اند که خود به خود پازل‌ها را طوری کنار هم می‌چیند تا زنان امکان اوج گرفتن از یک حدی بیشتر را نداشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه این سقف شیشه‌ای بر سر معلولان جهان قرار دارد و امروز با اتفاقاتی که می‌افتد زمینه اوج گرفتن افراد معلول بیشتر می‌شود، تشریح کرد: دیپلماسی اجبار می‌گوید مادامی که ما به امکانات حضور اجتماعی افراد دارای معلولیت در جامعه نپردازیم، این افراد را صرفا به عنوان انسان‌های متفاوت بپذیریم و در رابطه با سایر حقوق و نیازهای آنها فکری به ذهن ما خطور نکند؛ دیپلماسی اجبار در حوزه معلولیت جاری و ساری است.

معاون توانبخشی اداره بهزیستی خراسان رضوی در ادامه برای کسب موفقیت در حوزه حضور اجتماعی افراد دارای معلولیت بیان کرد: اگر بخواهیم دیپلماسی اجبار را بشکنیم باید افرادی که در حوزه سیاست‌گذاری و حاکمیتی هستند امکان حضور این افراد را در سطح جامعه از لحاظ چیدمان‌های شهری و در نظر گرفتن شرایط و نیازهای آنها از اتاق خواب منزل تا سرتاسر سطوح اجتماع مهیا کنند.

فیروزی در رابطه با فضاهای رقابتی در حوزه‌های افراد دارای معلولیت تشریح کرد: از لحاظ در نظر گرفتن افراد دارای معلولیت نیز کارهایی است و ما نباید بنشینیم که دیگران فرش قرمز پهن کنند و ما از طریق آنها بر دیپلماسی اجبار غلبه کنیم و این کارها هم اتفاقا در حوزه همین رقابت‌های ورزشی و هنری و حضور اجتماعی که خود را به افکار عمومی و افکار اجتماعی تحمیل کنیم، اتفاق می‌افتد.

گفتنی است؛ در پایان نیز از برندگان این مسابقه ورزشی که در هشت رشته فوتبال دستی، آمادگی جسمانی، تنیس روی میز، بدمینتون، ویلچررانی، شطرنج، دارت و دومیدانی برگزار شد تقدیر به عمل آمد.

توانبخشی مبتنی بر جامعه یا CBR که شکل خلاصه شده کلمات Community Based Rehabilitation است، طرح توانبخشى مبتنى بر جامعه ‎در مناطق روستایی و یا محروم با هدف شناسایی افراد معلول، ارائه خدمات توانبخشی و تامین وسایل مورد نیاز افراد معلول اجرا می‌شود که به نهادهای ارائه دهنده خدمات دسترسی نداشته و یا از لحاظ مالی توانایی استطاعت آنها را ندارند.

فرم ثبت نظر کاربران