FA EN
* * * * * * * * * * هفته بهزیستی ( 21 لغایت 27 ) تیرماه گرامی باد * * * * * * * * 

مدیران مراکز غیر دولتی بهزیستی، تهدیدات غیر عامل را جدی بگیرند

مدیران مراکز غیر دولتی بهزیستی، تهدیدات غیر عامل را جدی بگیرند

خلاصه خبر یکشنبه 12 آبان 1398

جانشین رئیس کمیته‌ی پدافند غیر عامل و مدیریت بحران بهزیستی خراسان رضوی، بر لزوم آمادگی مراکز غیر دولتی تحت نظارت این نهاد برای مقابله با بحران‌ها، بلایای طبیعی و تهدیدات زیستی تأکید کرد

به گزارش روابط عمومی بهزیستی خراسان رضوی محسن توحیدی مقدم جانشین رئیس کمیته‌ی پدافند غیر عامل و مدیریت بحران بهزیستی خراسان رضوی 12 آبان در پنجمین روز از هفته‌ی پدافند غیر عامل و در جریان برگزاری مانور پیشگیری از شیوع آنفولانزا در یکی از مراکز شبانه‌روزی معلولین ذهنی مشهدگفت

مدیران مراکز غیر دولتی بهزیستی، تهدیدات غیر عامل را جدی بگیرند

وی که به اتفاق مسؤولین مرکز بهداشت شماره‌ی یک مشهد، کارشناسان بهداشتی، خیرین و مدیران مرکز شبانه‌روزی توانبخشی معلولین ذهنی شهید بهشتی، اعضای کمیته‌ی پدافند غیر عامل و مدیریت بحران بهزیستی خراسان رضوی در این مراسم شرکت کرده بود، آمادگی در قبال حوادث و تهدیدات غیر عامل را یک وظیفه‌ی قطعی، دائمی و مهم توصیف کرد.

وی گفت: بهزیستی خراسان رضوی بجز مراکز حاکمیتی شامل شیرخوارگاه و مراکز آسیب‌های اجتماعی، 13 هزار مددجو در مراکز شبانه‌روزی و روزانه‌ی توانبخشی و توانمندسازی غیر دولتی استان را تحت پوشش دارد.

وی ادامه داد: وجود این جمعیت آسیب‌پذیر در مراکز غیر دولتی، آمادگی در قبال حوادث، بلایا، تهدیدات زیستی و سایر تهدیدات غیر عامل را به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر و بسیار مهم تبدیل می‌کند.
توحیدی مقدم گفت: از مدیران مراکز به جد می‌خواهیم که از این مانور و مانورهای  مشابه که در مراکز برگزار شده الگو بگیرند و خودشان نیز در مقاطع زمانی برنامه‌ریزی شده، مانورهایی برای حفظ آمادگی در قبال این موارد داشته باشند.

وی تأکید کرد: اگر آمادگی نداشته باشیم و امکانات، تجهیزات و شرایط را برای مقابله فراهم نکنیم در هنگام وقوع تهدیدات، ممکن است آسیب‌های جدی ببینیم و مشکلات دامنه‌داری برای خود مراکز و مددجویان ایجاد شود.

توحیدی مقدم، پیشگیری را یک بحث مهم در مقابله با بحران‌ها و تهدیدات عنوان کرد و گفت: امروز برای این در مرکز شهیدبهشتی گردآمده‌ایم که مانور پیشگیری از شیوع و انتقال بیماری آنفولانزا را در این مرکز برگزار کنیم.
وی با بیان مهیا بودن و آماده بودن برای مقابله با بحران‌ها، خسارات و تلفات جانی و مالی را کاهش می‌دهد گفت: اگر در سیلی که در ابتدای امسال در کشور رخ داد آمادگی‌های لازم را می‌داشتیم میزان خسارات و تلفات تا حد قابل توجهی کاهش می‌یافت.

معاون پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی خراسان رضوی با برشمردن وجوه مختلف تهدیدات غیر عامل گفت: بهزیستی خراسان رضوی در دومین روز هفته پدافند غیر عامل یک مانور تخلیه‌ی اضطراری را در مرکز سالمندان توحید گلمکان برگزار کرد و امروز نیز این مانور را در مرکز معلولین برگزار می‌کند.

وی ضمن تشکر از مسؤولین استان و مشهد در بخش‌های مختلف به خاطر برگزار این مانورها گفت: 90 هزار کودک در 1400 مهد کودک،‌ یکی از زمینه‌هایی است که ما را ترغیب به آمادگی در مقابل رویدادهای غیر مترقبه می‌کند و همان‌طور که در روزهای افزایش آلودگی هوا، اطلاعیه‌هایی برای تعطیلی مراکز آموزشی داده می‌شود باید در سایر تهدیدات نیز آماده باشیم و با هوشیاری از آثار و خسارات این تهدیدات بکاهیم.

وی با بیان اینکه بهزیستی در یک سال گذشته بیش از 10 هزار نفر ساعت آموزش به مدیران و کارکنان بخش‌های دولتی و غیر دولتی در زمینه‌ی تهدیدات غی رعامل ارائه کرده گفت: در پایان هفته‌ی جاری نیز یک جلسه آموزشی برای کارشناسان بهزیستی شهرستان‌ها برگزار می‌کنیم و علاوه بر این ده‌ها جلسه برای هماهنگی، یک‌پارچه‌سازی عملیاتی، حفظ آمادگی مراکز غیر دولتی، توجه مدیران این مراکز به تجهیزات و امکانات پدافندی و ارائه‌ی آموزش‌های مؤثر برگزار شده که همکاران‌مان در کمیته‌ی پدافند در ستاد بهزیستی استان و نیز در نهادهایی همچون استانداری، مراکز بهداشتی، مدیران کارگروه‌های اجتماعی استان و سایر نهادها، زحمات زیادی برای این امر کشیده‌اند که از همه‌ی آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم.

در ادامه‌ی این مراسم که پیش از انجام مانور برگزار گردید عضو کمیته‌ی پدافند غیر عامل بهزیستی خراسان رضوی نیز گفت: آنچه ما به عنوان تهدیدات غیرعامل از آن یاد می‌کنیم مخاطرات هستند که اگر با آمادگی و مقابله‌ی مناسب همراه نباشند به بحران تیدیل شده و آثار زیان‌بار آن گسترش می‌یابد.
ملیحه‌ی مختاری گفت: حفظ آمادگی در این زمینه تنها با آموزش و عمل به آموزش‌ها به شکل تمرین و تکرار میسر خواهد شد و تنها با برگزاری و نگاه کردن به یک مانور، نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.

وی ادامه داد: این مرکز به خاطر تجمع معلولین ذهنی که از گروه‌های آسیب‌پذیر تحت پوشش بهزیستی هستند انتخاب شده و با توجه به شرایط فعلی و آغاز فصل زمستان، مانور پیشگیری از شیوع و انتقال بیماری آنفولانزا برای این مرکز انتخاب شد.
وی از رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت در این زمینه یاد کرد و گفت: این مانور با همکاری اورژانس، بهداشت، مرکز شهید بهشتی و بهزیستی خراسان رضوی برگزار می‌گردد و زمینه‌ای برای گسترش و تقویت این گونه برنامه‌ها در جهت مقابله و آمادگی برای پیشگیری و کاهش خسارات تهدیدات می‌باشد.
مسؤول پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شماره یک مشهد نیز در این مراسم، دلیل انتخاب آنفولانزا را موقعیت فصلی، قدرت‌مند بودن ویروس، قدرت انتقال و شیوع بالا، خطرناک بودن و مرگ و میر داشتن عنوان کرد.

دکتر حسام تاجی گفت: اینکه این بیماری و این مرکز برای مانور پدافند غیر عامل انتخاب شده، نشانه‌ی درایت بهزیستی و مدیریت آن است که موقعیت فصلی، حساسیت مراکز تجمعی و اهمیت پیشگیری را دریافته و این مانور را برنامه‌ریزی کرده است.

وی گفت: مددجویان بهزیستی، جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند زیرا شیوع این بیماری در مراکز معلولین، با مرگ و میر بیشتری نسبت به جمعیت عادی روبروخواهد بود.
وی همچنین گفت: این ویروس هوشمند است و هر سال شکل خود را تغیر می‌دهد و لذا واکسن پارسال برای امسال مفید نیست و باید تغییر کند.

شایان ذکر است پس از این مراسم، مانور پیشگیری از شیوع و انتقال بیماری آنفولانزا در مرکز معلولین شهید بهشتی برگزار گردید.
در این مانور، کارشناسان بهداشتی به همراه کارکنان مرکز، شرایط فرضی شیوع بیماری را در مرکز بازسازی کرده و وضعیت مقابله با آن را برای کارکنان و مددجویان به نمایش گذاشتند.

فرم ثبت نظر کاربران