FA EN
* کرونا_را_شکست_می دهیم *                       * کرونا_را_شکست_می دهیم *

پویش صیانت از سلامت مددجویان مقیم مراکز بهزیستی خراسان رضوی کلید خورد

پویش صیانت از سلامت مددجویان مقیم مراکز بهزیستی خراسان رضوی کلید خورد

خلاصه خبر چهارشنبه 20 اسفند 1398

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه از آغاز پویش صیانت از سلامت مددجویان مقیم بهزیستی خراسان رضوی به منظور خرید لوازم بهداشتی و ضدعفونی برای مددجویان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی، حمیدرضا پوریوسف مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی  در نشست خبری  پویش صیانت از سلامت مددجویان  مقیم مراکز بهزیستی خراسان رضوی اظهارداشت: بهزیستی به دلیل داشتن مراکز اقامتی و داشتن 300مرکز تجمعی ، شبانه روزی و جامعه هدف اعم از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست، مراکز درمان اعتیاد اقامتی، مراکز شبانه روزی ، مراکز قرنطینه زنان، مراکز نگهداری معلولین، مراکز بازتوانی و بازپروری زنان، شیرخوارگاه، خانه سالمندان ، خانه زنان و دختران ، خانه کودکان خیابانی و 12هزار نفر در قالب مراکز خدمات شبانه روزی ، در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند که در این سازمان برای تامین دست کش و ماسک و مواد شوینده مراکز و مددجویان بهزیستی دچار مشکل هستیم در همین راستا پویشی را تحت عنوان " پویش صیانت از سلامت مددجویان مقیم مراکز بهزیستی " راه اندازی کرده ایم تا از کمک های خیرین و مردم در جهت حفظ سلامت مددجویان بهزیستی کمک بگیریم.

پوریوسف تصریح کرد: خیرین زیادی اعلام آمادگی کرده اند که در این پویش به بهزیستی کمک کنند و امیدواریم از این طریق بتوانیم بخشی از نیازهای مددجویان و مراکز را در حوزه سلامت رفع کنیم. اگر سلامت مددجویان و مراقبین حفظ شود سطح فراگیری به ویروس کرونا کاهش پیدا می کند.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی عنوان کرد: در راستای سلامت مددجویان بهزیستی کشور برای هر نفر از مددجویان مراکز شبانه روزی معلولین و کودکان مبلغ 30هزار تومان واریز کرده  و برای مراکز اقامتی اعتیاد و کاهش آسیب ها 700هزار تومان تا پایان هفته واریز می شود و مراکز شبه خانواده و نگهداری کودکان نیز به ازای هر کودک 30هزار تومان واریز شده که این مبالغ تنها صرف خرید لوازم بهداشتی و ضدعفونی می شود.

وی خاطرنشان کرد:در مراکز بهزیستی نهایت رعایت مسائل بهداشتی را به کار خواهیم گرفت و روزانه مراکز رصد می شوند و شست و شو و گندزدایی سطوح و بهداشت فردی ، تب سنجی صورت می گیرد.

پوریوسف اظهارداشت: با عنایت به اینکه بهزیستی کشور 10میلیارد تومان از محل کمک های بنیاد مستضعفین ( به ازای هر یک از معلولین ضایعه نخاعی و افراد معلول پشت نوبتی پرستاری مبلغ 250هزار تومان ) اختصاص و به حساب معلولین واریز شده است ، در خراسان رضوی 2هزارو  168 معلول ضایع نخاعی و نوبت پرستاری داریم که جمعا مبلغ 542میلیون تومان به حسابشان واریز شد

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در خصوص پذیرش مددجویان جدید در مراکز بهزیستی با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: پذیرش کلیه مددجویان جدید در کل مراکز بهزیستی ممنوع است(خانه سالمندان، کودکان خیابانی،شیرخوارگاه و ...) مگر با دستور مقام قضایی و مکاتباتی نیز با دادستانی داشتیم تا موارد ضروری را معرفی کنند و خوشبختانه همکاری خوبی صورت گرفته است به طوریکه در 15 روز اول اسفند ماه با کاهش 27درصدی پذیرش با حکم قضایی روبه رو بودیم.

 وی عنوان کرد: در حال حاضر تمامی ملاقات ها و ترخیص ها ممنوع شده است و از خانواده دارای افراد معلول و سالمند و خانواده هایی که در مراکز بهزیستی مددجو دارند بخاطر حفظ سلامت عضو خانواده خود و سایر مددجویان و پرسنل و حفظ سلامت جامعه  و شکستن چرخه شیوع بیماری کرونا از ملاقات پرهیز کنند و به مراکز مراجعه نداشته باشند و از طریق تماس تصویری و صوتی می توانند با عزیزان خود در مراکز ارتباط برقرار کنند. اگر خانواده ای نیز اصرار به ترخیص مددجو خود داشته باشد نیز تا پایان بحران ویروس کرونا موظف است در خانه از مددجو نگهداری کند و تمامی ورودی های بهزیستی صرفا با دستور مقام قضایی است.

پوریوسف خاطرنشان کرد: حتی اگر پذیرشی با دستور مقام قضایی صورت گیرد 14روز قرنطینه و جداسازی با کلیه مددجویان و رعایت اصول بهداشتی را در مراکز انجام خواهند داد.

ملیحه محدث معاون امور مشارکت های بهزیستی خراسان رضوی نیز گفت: پویش صیانت از سلامت مددجویان مقیم بهزیستی خراسان رضوی در واقع از امروز کلید می خورد در واقع افرادی که در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند دو دسته هستند خود مددجویان و مراقبینی که از آنها مراقبت می کنند و هردو گروه نیاز به استفاده از مواد بهداشتی و ضد عفونی دارند اما با کمبود روبه رو هستیم و بر این اساس این پویش از امروز کلید می خورد.

وی افزود: تامین مواد بهداشتی و ضد عفونی سبب می شود به نوعی سطح استرس و اضطراب در بین مددجویان و مراقبین کاهش پیدا کند چرا که این مواد تاحدودی می تواند به کاهش بیماری کمک کند. از طرفی افزایش سطح آگاهی مراقبین در برخورد با مددجویان و نحوه مراقبت از آنها بسیار مهم است .

محدث تصریح کرد: تا امروز خیرین به بهزیستی کمک هایی در این زمینه داشته اند اما این پویش به صورت هدفمند در تامین نیازهای بهداشتی و سلامت مددجویان قدم بر می دارد و خیرین می توانند از طریق بانک ملی شماره حساب 11000  و شماره شبا IR270170000002173451711000و یا از طریق نرم افزار آپ در این پویش مشارکت داشته باشند.

وی عنوان کرد: پویش عیدانه مهر نیز با مشارکت خیرین، موسسات،واحدهای تولیدی، فروشگاه ها و اتحادیه ها، اصناف شروع به کار کرده است و نیازهای عیدانه مددجویان در بحث سبد غذایی را تامین می کنند.

فرم ثبت نظر کاربران