FA EN
مراسم معارفه جناب آقای جواد صادق پور به عنوان اولین رئیس اداره بهزیستی شهرستان گلبهار انجام شد ....                                                                                            

هنرمندان دارای معلولیت، شرح روزهای قرار در قرنطینه را قلم خواهند زد

هنرمندان دارای معلولیت، شرح روزهای قرار در قرنطینه را قلم خواهند زد

خلاصه خبر شنبه 19 اردیبهشت 1399

جشنواره «دامن قرار» ویژه افراد دارای معلولیت با موضوع روزهای قرار در قرنطینه توسط معاونت امور توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی اجرا خواهد شد.

مسعود فیروزی، معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی در گفت وگو با خبرنگار ما اظهارداشت: شیوع ویروس کرونا و اجبار به سپری کردن اوقات در منزل و در حالت قرنطینه برای کلیه افراد جامعه روزهای سختی را رقم زد اما جامعه افراد دارای معلولیت در این ایام وضعیتی متفاوت داشتند. رعایت شرایط قرنطینه و اجرای فعالیت های لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری برای افراد دارای معلولیت سخت تر از سایر اقشار جامعه است اما چیزی که این روزها را برای این عزیزان متفاوت کرده است، حس شدن پاره ای از مشکلات افراد دارای معلولیت توسط سایر افراد جامعه است. مشکلات دامن گیر یک فرد دارای معلولیت برای حضور در جامعه، به این افراد سبکی از زندگی را به وجود آورده است که در آن هر فعالیتی تا آنجا که ممکن است بدون بیرون آمدن از خانه و تردد در معابر انجام شود.
فیروزی افزود: این امر باعث شد تا افراد دارای معلولیت در این ایام خاص بتوانند تجربیات خود در انجام امور به واسطه وسایل ارتباطی را به اطرافیان خود آموزش داده و از این طریق آنچه به واسطه عدم دسترسی برابر به امکانات شهری آموخته اند را در بهترین شرایط به کار گیرند.
وی در ادامه به نقش موثر و مهم هنر در توانمندی افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت: معاونت توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی همواره در تلاش بوده تا از این عنصر اساسی و موثر در نیل به توانمندی افراد دارای معلولیت استفاده کند. جشنواره هنری از این دست، نمونه ای از تلاش بهزیستی برای تحقق این هدف است.
معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی در تشریح جشنواره ادبی دامن قرار عنوان کرد:نام این جشنواره تضمینی از شعر مشهور شیخ اجل، سعدی علیه الرحمه است که می فرماید «نه دست صبر که در آستین عقل کشم، نه پای عقل که در دامن قرار کشم». استفاده از این نام به این دلیل بود که به جامعه حال و هوای افراد دارای معلولیت در در زمان شیوع بیماری و قرنطینه، که در سایر ایام را گوشزد کنیم و شرایط سخت حضور افراد دارای معلولیت در جامعه که منجر به قرار ایشان در خانه هایشان شده را در لفافه زیبای هنر برای همه بازگو کنیم.
وی افزود: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره تا آخر خرداد ماه سال جاری خواهد بود و اختتامیه جشنواره در هفته بهزیستی برگزار خواهد شد.

فرم ثبت نظر کاربران