FA EN
آیا میدانید : عدم تشخیص کم شنوایی های یک گوشی احتمال عقب ماندگی تحصیلی کودکان را تا 10 برابر افزایش خواهد داد ؟                  آیا میدانید : غربالگری شنوایی نوزادان موثرترین شیوه شناسایی زود هنگام نقایص شنوایی است که درمان را تا حدودی زیادی مقدور میسازد ؟                                  کسب رتبه اول معاونت امور توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی  بر اساس ارزیابی عملکرد شاخص های نظارتی  سال 97 بهزیستی در سطح کشور             سید حسن خادم الحسینی جانشین دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور  : خراسان رضوی رتبه نخست مناسب‌سازی محیط برای افراد دارای معلولیت را داراست.                                آیا میدانید : با واگذاری 76 واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار به خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول واحدهای واگذار شده این طرح از مرز شش هزار واحد گذشت.                       آیا میدانید :  ثبت ازدواج درمشهد بدون ارائه گواهی مشاوره ژنتیک ممنوع شد                 دکتر قبادی دانا : قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت ایران اگر به درستی اجرا شود از کنوانسیون بین‌المللی حقوق معلولین مترقی‌تر است                       آیا می دانستید : در حال حاضر 165 مرکز غیر دولتی شبانه‌روزی، ویزیت در منزل، مراقبتی و روزانه به معلولین خدمات می‌دهند                       آیا میدانستید : 114 هزار و 70 نفر در خراسان رضوی معلول شناسایی شده‌ی پرونده‌دار در بهزیستی داریم         

بیماران روانی مزمن به جامعه بازمی‌گردند

بیماران روانی مزمن به جامعه بازمی‌گردند

خلاصه خبر یکشنبه 16 دی 1397

رئیس گروه بیماران روانی مزمن سازمان بهزیستی کشور از برنامه‌ی ارائه‌ی خدمات یکپارچه برای این گروه از جمعیت هدف بهزیستی در آینده‌ی نزدیک خبر داد.

با برنامه‌ی ساماندهی و فرایند استقلال تدریجی بهزیستی

بیماران روانی مزمن به جامعه بازمی‌گردند

رئیس گروه بیماران روانی مزمن سازمان بهزیستی کشور از برنامه‌ی ارائه‌ی خدمات یکپارچه برای این گروه از جمعیت هدف بهزیستی در آینده‌ی نزدیک خبر داد.

دکتر معصومه سادات‌ فضلی در گفتگو با خبرنگار ما افزود: بهزیستی به عنوان متولی خدمت‌رسانی به بیماران روانی مزمن، مشکلات و چالش‌های پیش روی درمان و بهبود اجتماعی این افراد را بررسی و یک برنامه‌ی خدمات یک‌پارچه برای این گروه از بیماران را در دستور کار قرار داده است.

وی تأسیس و راه‌اندازی مراکز یک‌چهارم راهی، نیمه‌راهی و خانه‌های مستقل را بخشی از این برنامه عنوان کرد و گفت: به جهت اینکه با افزایش بیماران روانی مزمن در مراکز تجمعی روبرو هستیم و از آن سو، پشت نوبتی این بخش نیز زیاد است تصمیم گرفتیم سیاست مرکز زدایی را در این بخش اجرایی کنیم.

وی خاطر نشان کرد: بسیاری از مقیمان مراکز توانبخشی بیماران روانی مزمن، به خاطر اینکه فاقد خانواده یا سرپرست مؤثر هستند با اینکه از بهبود نسبی برخوردارند قادر به ترخیص یا خروج از مراکز نیستند و به نوعی اقامت اجباری در این مراکز دارند.

وی یادآور شد: این مشکل، باعث می‌شود که نتوانیم جمعیت پشت نوبت این مراکز را پوشش خدماتی بدهیم.

سادات فضلی ادامه داد: از سوی دیگر، برخی بیماران از سوی مراجع قضایی، به صرف اینکه طرف، خانواده یا سرپرست ندارد بدون اینکه شرایط پذیرش در مراکز بهزیستی را داشته باشد به مراکز ما معرفی می‌شوند و ما به جهت قضایی بودن موضوع، ناچار از پذیرش بیمار هستیم در حالی که اگر خدمات مددکاری در مراکز قضایی داشته باشیم می‌توان این بیماران را به سایر بخش‌ها ارجاع کرد و یا راهکارهای دیگری پیدا کرد.

وی گفت: به هر حال، نتیجه‌ی این مسائل آن است که مراکز توانبخشی شبانه‌روزی بیماران روانی مزمن تحت نظارت بهزیستی، بیش از ظرفیت و توان جمعیت دارند و از طرفی، راهکاری برای برون رفت بیمارانی که دارای بهبود نسبی هستند نداریم.

رئیس گروه بیماران روانی مزمن سازمان بهزیستی بیان داشت: با در نظر گرفتن این مشکلات، مسئله‌ی تأسیس خانه‌های یک‌چهارم راهی، نیمه‌راهی و خانه‌های مستقلی در یک پروسه‌ی زمانی دو ساله در دستور کار بهزیستی قرار گرفت که در فاز اول امسال 15 خانه‌ی یک چهارم راهی در 15 استان کشور تأسیس می‌شود.

وی اضافه کرد: بر اساس پروتکلی که برای این مراکز نوشته شده، بیمارانی که در مراکز توانبخشی شبانه‌روزی، بهبود نسبی دارند شناسایی و به این خانه‌ها که از نظر فیزیکی، در جنب مراکز اصلی واقع شده‌اند منتقل می‌شوند و پس از اقامت شش ماهه اگر عود داشتند به مرکز بازمی‌گردند و اگر اقدامات پرستاری، مددکاری و روان‌شناسی بر آنها موثر بود و وضع‌شان را پایدارتر کرد برای ادامه‌ی بهبود به مراکز نیمه‌راهی هدایت می‌شوند.

وی ادامه داد: مرحله‌ی بعد، اقامت کوتاه مدت در خانه‌های نیمه‌راهی و بالاخره خانه‌های مستقلی است که امیدواریم تعداد زیادی از بیماران روانی مزمن، پس از این فرایند بتوانند به جامعه بازگردند و زندگی مستقلی را پیشه سازند.

دکتر سادات فضلی در پاسخ به این پرسش که این فرایند، بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است گفت: مشکل بیماران روانی مزمن بی‌سرپرست یا بدسرپرست، در بیشتر کشورهای دنیا به همین شکل است و وضعیت مراکز شبانه‌روزی و روزانه‌ی توانبخشی این گروه از مددجویان در کشور ما نسبت به بسیاری کشورهای دنیا، وضع قابل قبولی دارد.

وی ادامه داد: به هر حال، نجات یک انسان بیمار و بازگرداندن او به جامعه، وظیفه‌ی دولت و حاکمیت است و هزینه‌ای که این کار دارد، هزینه‌ی خدمات انسانی است و باید انجام شود.

وی در خصوص هزینه‌ی نگهداری از بیماران روانی مزمن در مراکز شبانه‌روزی توانبخشی گفت: بهزیستی بابت هر بیمار 600 هزار تومان یارانه می‌دهد اما هزینه‌ی واقعی نگهداری، توانبخشی و درمان این بیماران نزدیک به دو میلیون تومان در ماه است و هر اندازه از این هزینه‌ی واقعی فاصله بگیریم، خدمات کیفی به بیمار تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

رئیس گروه بیماران روانی مزمن در سازمان بهزیستی در خصوص اعزام‌هایی که با دستور قضایی به مراکز بهزیستی صورت می‌گیرد گفت: در صدد هستیم که بخش مددکاری را در حوزه‌ی قضایی بیماران روانی فعال کنیم که مددکاران، تلاش خود را برای یافتن خانواده‌ی بیمار و یا تفکیک وضعیت بیمار از ارباب رجوع سایر حوزه‌ها در همان مبدأ و قبل از تحویل به مراکز بهزیستی انجام دهند.

وی گفت: همزمان در صدد هستیم که دانش مددکاری بیماران روانی مزمن را در خود این مراکز و در مراکز علمی مرتبط با سازمان بازافزایی کنیم تا مددکاری این بخش تقویت شده و بخشی از این عزیزان در نتیجه‌ی اقدامات مددکاری صحیح، به سامان برسند و یا به خانواده‌ و آشنایان‌شان ملحق شوند.

وی با تأکید بر اینکه طبق برنامه‌ی ششم، ساماندهی 75 درصد این بیماران به بهزیستی واگذار شده گفت: ساماندهی، شقوق و رویکردهای مختلف و گسترده‌ای دارد که اجرای آن نیازمند اعتبارات زیادی است که امیدواریم در بودجه‌ی سنواتی لحاظ گردد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به جز عده‌ی محدودی از بیماران روانی مزمن که اختلالات توهمی دارند و باید تحت نظر مستمر باشند بقیه‌ی این عزیزان با مصرف به موقع داروها و همراهی خانواده و اطرافیان، می‌توانند بدون مشکل خاص در جامعه زندگی کنند.

وی گفت: ترس از این بیماران، یک فکر نادرست است زیرا این گروه از بیماران که در مراحل ساماندهی و بهبود قرار دارند هیچ کار خلاف یا خطرناکی انجام نمی‌دهند و این جامعه انسانی است که باید با رفتارش، بهبود این عزیزان را تسریع کند.

 

فرم ثبت نظر کاربران