FA EN
آیا میدانید : عدم تشخیص کم شنوایی های یک گوشی احتمال عقب ماندگی تحصیلی کودکان را تا 10 برابر افزایش خواهد داد ؟                  آیا میدانید : غربالگری شنوایی نوزادان موثرترین شیوه شناسایی زود هنگام نقایص شنوایی است که درمان را تا حدودی زیادی مقدور میسازد ؟                                  کسب رتبه اول معاونت امور توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی  بر اساس ارزیابی عملکرد شاخص های نظارتی  سال 97 بهزیستی در سطح کشور             سید حسن خادم الحسینی جانشین دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور  : خراسان رضوی رتبه نخست مناسب‌سازی محیط برای افراد دارای معلولیت را داراست.                                آیا میدانید : با واگذاری 76 واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار به خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول واحدهای واگذار شده این طرح از مرز شش هزار واحد گذشت.                       آیا میدانید :  ثبت ازدواج درمشهد بدون ارائه گواهی مشاوره ژنتیک ممنوع شد                 دکتر قبادی دانا : قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت ایران اگر به درستی اجرا شود از کنوانسیون بین‌المللی حقوق معلولین مترقی‌تر است                       آیا می دانستید : در حال حاضر 165 مرکز غیر دولتی شبانه‌روزی، ویزیت در منزل، مراقبتی و روزانه به معلولین خدمات می‌دهند                       آیا میدانستید : 114 هزار و 70 نفر در خراسان رضوی معلول شناسایی شده‌ی پرونده‌دار در بهزیستی داریم         

به زور بردن معتادان به مراکز ترک اعتیاد خصوصی، مصداق آدم‌ربایی است

به زور بردن معتادان به مراکز ترک اعتیاد خصوصی، مصداق آدم‌ربایی است

خلاصه خبر دوشنبه 17 دی 1397

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب و دادیار ناظر بر مراکز درمان و کاهش آسیب معتادان مشهد، متصدیان و مسؤولان کمپ‌ها را از اقدامات خودسرانه و غیر قانونی برحذر داشت.

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد:

به زور بردن معتادان به مراکز ترک اعتیاد خصوصی، مصداق آدم‌ربایی است

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب و دادیار ناظر بر مراکز درمان و کاهش آسیب معتادان مشهد، متصدیان و مسؤولان کمپ‌ها را از اقدامات خودسرانه و غیر قانونی برحذر داشت.

قاضی دشتی فدکی که در نشست مدیران و مسؤولین فنی کمپ‌های ترک اعتیاد با معاون پیشگیری و مسؤول حراست بهزیستی خراسان رضوی صحبت می‌کرد گفت: هر گونه اقدام به زور در مراکز ترک اختیاری اعتیاد، جرم محسوب می‌شود و می‌تواند موجب تعقیب مسؤول فنی و مؤسس کمپ بشود.

وی ادامه داد: هیچ‌کس حق ندارد کسی را به زور به این مراکز اعزام کند یا با اقدامات حاکی از اجبار، معتادان را به این مراکز بیاورد.

وی خاطر نشان کرد: حتی اگر اصرار خانواده یا سایر افراد در میان باشد باز هم حق نداریم افراد را به زور و با استفاده از اقدامات حاکی از اجبار به مرکز ترک اعتیاد ببریم زیرا این کار مصداق آدم‌ربایی است و می‌تواند موجب تعقیب افرادی شود که مرتکب این عمل شده‌اند.

وی تصریح کرد: این گونه رفتارها نه تنها موجب تعقیب افراد می‌شود بلکه ممکن است به ابطال مجوز مرکز نیز منتهی شود.

دادیار ناظر بر مراکز درمان و کاهش آسیب اعتیاد مشهد گفت: کمپ‌ها یا هر مرکز و نهاد دیگر فقط زمانی مجاز به تعقیب افراد است که قانون اجازه داده باشد یا مجوز قضایی برای این کار داشته باشد و در غیر این صورت، هیچ‌کس مجاز به تعقیب یا اذیت و آزار کسی نیست و شخص مرتکب، مجازات خواهد شد.

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد تصریح کرد: معتاد بودن فرد تعقیب شونده یا آزار دیده، و یا درخواست خانواده و اطرافیان وی، هیچ مناط و توجیهی برای این عمل نیست و اگر کسی را با فریب یا توسل به اقدام به زور یا هر شکل غیر داوطلبانه‌ی دیگری به مراکز ترک اعتیاد اختیاری بیاورند اشخاص مرتکب این عمل، مجرم هستند و مجازات خواهند شد.

وی همچنین تصریح کرد: به طور کلی ورود و خروج به مراکز ترک اعتیاد ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر، کاملا اختیاری است و شخص معتاد یا بیمار، هر زمان که بخواهد می‌تواند از این مراکز خارج شود و کسی مجاز به نگهداری بدون رضایت وی نمی‌باشد.

قاضی دشتی گفت: همچنین اگر کسی در این مراکز مدت اقامتش به پایان رسیده اما کار درمان وی پایان نیافته و شخص مقیم مایل است که از مرکز بیرون برود یا درمانش را ادامه ندهد کاملا مختار است و کسی نمی‌تواند مانع او شود در غیر این صورت مرتکب جرم حبس غیر قانونی افراد شده که در قانون دارای مجازات می‌باشد.

وی تأکید کرد: اذیت و آزار، ضرب و جرح و اقداماتی از این دست در مورد بیماران سوء مصرف مواد مخدر در مراکز ترک اعتیاد، عمل مجرمانه محسوب می‌شود و اگر منجر به فوت کسی شود حسب مورد قتل عمد یا غیر عمد است که قصاص یا دیه برای مرتکب در پی خواهد داشت.

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد در مورد مراکز ماده 16 یا کمپ‌های ترک اجباری نیز گفت: ورود و خروج به این مراکز با مجوز قضایی است و مدت اقامت افراد در این مراکز به تشخیص مقام قضایی سه ماه و قابل تمدید تا سه ماه می‌باشد.

وی خاطر نشان ساخت: قانون به مقام قضایی اجازه می‌دهد به معتادی که مایل به درمان داوطلبانه نیست شش ماه فرصت دهد که با مراجعه به مراکز ترک اعتیاد، برای درمان خود اقدام نماید و اگر شخص در این مدت به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نکرد مشمول دستگیری و اعزام به مراکز ترک اجباری خواهد شد.

وی ادامه داد: در صورتی که معتاد در شش ماه فرصت داده شده به کمپ اختیاری مراجعه داشت می‌تواند برای درمان با درخواست مراکز مربوطه مجموعا حداکثر تا 9 ماه در این مراکز اقامت کند و مراکز موظف هستند روند درمان او را به مقام قضایی گزارش کنند.

دادیار ناظر بر مراکز درمان و کاهش آسیب اعتیاد مشهد گفت: مسؤولین فنی در مقابل تمام فعالیت‌ها و رفتارهایی که کارکنان و مدیران این مراکز با معتادان دارند مسؤولیت قانونی دارند و باید به مقام قضایی پاسخگو باشند.

وی خاطر نشان کرد: کارمند مرکز بودن به معنای اطاعت محض از مؤسس یا صاحب مرکز نیست بلکه مسؤول فنی که از سوی بهزیستی به این سمت گمارده می‌شود باید از قانون اطاعت کرده و اقدامات خلاف قانون را به ناظرین بهزیستی و به مقام قضایی گزارش کند.

هنربخش: ترک اجباری اعتیاد جواب نمی‌دهد و عود بیمار قطعی است

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: برخی افراد تصور می‌کنند که ترک اعتیاد با اجبار امکان‌پذیر است اما شواهد علمی و تجربی نشان می‌دهد که ترک اجباری اعتیاد جواب نمی‌دهد و عود بیمار به اعتیاد قطعی است.

مسعود هنربخش افزود: اصرار خانواده‌ها برای اعزام معتاد به کمپ و بردن معتاد توسط گروه‌های اجیر شده از سوی این مراکز، غیر قانونی است و مجازات در پی دارد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، این گونه کارها فایده‌ای هم برای معتاد و خانواده ندارد و تنها نتیجه‌اش این است که هزینه‌ی نگهداری از معتاد در کمپ و احیانا صدمات روحی و جسمی ناشی از اقامت اجباری، بر خانواده تحمیل می‌شود.

وی اعتیاد را یک بیماری سخت‌درمان جسمی روانی توصیف کرد و گفت: این درمان فقط در مراحل مقدماتی در مراکز اقامتی انجام می‌شود و بقیه‌ی مسیر از طریق خانواده، دوستان، اطرافیان، روان‌شناسان و خود معتاد و در دراز مدت امکان‌پذیر است.

هنربخش همچنین گفت: ما در حال تشکیل تیم‌های تخصصی درمان در مراکز اقامتی هستیم که امیدواریم به راهکاری برسیم که این تیم‌ها در تمام مراکز اختیاری و اجباری مستقر شوند تا کار درمان تخصصی از همان زمان سم‌زدایی آغاز گردد و بیمار در هنگام ترخیص، در شرایط نسبتا پایداری باشد که بتواند بدون ترس از عود، به جامعه ورود کند.

به گفته‌ی معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی در حال حاضر 6 کمپ اختیاری بانوان و 37 مرکز ترک اعتیاد آقایان در استان فعال هستند و 1200 بیمار در این مراکز تحت درمان می‌باشند.

ثنایی: کمپ‌های متخلف پلمپ می‌شوند

مسؤول حراست بهزیستی خراسان رضوی نیز گفت: پروتکل و دستورالعمل اجرایی که برای کمپ‌ها در نظر گرفته شده، باید کاملا رعایت شود.

پیمان ثنایی با اشاره به عملکرد کمپ‌ها گفت: برخی اتفاقات که در بعضی کمپ‌ها می‌افتد ناگوار و غیر قابل قبول است.

وی از نحوه‌ی نظارت مؤسسین و صاحبان کمپ‌ها بر کارکنان این مراکز ابراز نگرانی کرد و گفت: برای مدیریت داخلی و مسؤول فنی باید افرادی معرفی شوند که توان اداره‌ی این مراکز را داشته باشند و در عین حال، نظارت کامل بر کار آنها انجام شود.

وی خطاب به مدیران کمپ‌ها و مؤسسین این مراکز گفت: برخوردهای غیر انسانی که با معتادان انجام می‌شود رفتارهای مجرمانه محسوب شده و ما با این قبیل اقدامات، بشدت برخورد می‌کنیم.

وی بر اشراف کلی بر محیط فیزیکی کمپ‌ها از طریق دوربین‌های مداربسته تأکید کرد و گفت: این دوربین‌ها به‌جز سرویس‌های بهداشتی و محل استحمام، بقیه‌ی کمپ‌ را پوشش می‌دهند و فیلم‌های ضبط شده‌ی آنها باید تا مدتی که در دستورالعمل تأکید شده در مرکز نگهداری شود تا در صورت شکایت از سوی بیماران و مقیمان، موضوع قابل بررسی باشد.

وی با طرح این پرسش که تشکیل تیم‌هایی برای آوردن اجباری افراد به کمپ، غیر قانونی است گفت:‌ در هیچ‌کجای قانون و پروتکل اجرایی کمپ‌ها چنین تیم‌هایی و چنین رفتارهایی مجوز ندارد و به نظر می‌رسد که مدیران، مؤسسین و مسؤولین فنی این مراکز باید قوانین و دستورالعمل‌ها را با دقت بیشتری مطالعه کنند.

وی تأکید کرد: هیچ‌گونه خلاء قانونی در این مورد نداریم و اگر مسؤولین کمپ‌ها از قانون بی‌اطلاع باشند به صرف ناآگاهی و بی‌اطلاعی از قانون، مجاز به ارتکاب اعمال غیر قانونی نیستند زیرا مقامات قضایی، اصل را بر اطلاع و آگاهی افراد گذاشته و صرف اقدام کردن به این اعمال و رفتارها، مجازات در پی دارد.

ثنایی با تأکید بر اینکه فرد در ابتدای ورود به کمپ باید از نظر پزشکی، معاینه کامل بشود گفت: باید تمام نتایج معاینات در پرونده‌ی وی درج و به امضای پزشک و پرستار مرکز و مسؤول فنی برسد تا اگر چنانچه مشکلی برای بیمار در مدت اقامتش پیش آمد مشخص باشد که این مشکل از قبل بوده یا در دوران اقامتش و بر اثر مسائل داخلی مرکز، پیش آمده است.

وی در خصوص مجازات‌های قانونی تخلفات از سوی بهزیستی گفت: اگر تخلف، قصور، ضرب و جرح، رفتار توأم با آزار و یا نقص عضو و فوت بیمار صورت بگیرد، بهزیستی به سرعت و بدون طی مراحل اداری، برخورد کرده و مرکز را به طور موقت پلمپ می‌کند تا مسئله در مراکز قانونی بررسی و اعلام نظر شود.  

فرم ثبت نظر کاربران