FA EN
به منظور تقدیر از رسانه های حامی بهزیستی، طرح " همیار رسانه بهزیستی" برای اولین بار در کشور توسط روابط عمومی بهزیستی  خراسان رضوی اجرا می شود.                                                                                                                                        .

به منظور بررسی چالش‌های پذیرش مددجویان در مراکز تحت پوشش این نهاد، برگزار شد

به منظور بررسی چالش‌های پذیرش مددجویان در مراکز تحت پوشش این نهاد، برگزار شد

خلاصه خبر چهارشنبه 27 آبان 1399

نشست هم اندیشی بهزیستی خراسان رضوی و نماینده دستگاه قضایی

 

به گفته‌ی معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی، در این نشست، چالش‌ها و مشکلاتی که در رابطه با پذیرش سالمندان، بیماران روانی مزمن و دیگر مددجویان توانبخشی در مراکز وجود دارد به بحث گذاشته شد و مقرر گردید، فهرست مراکز توانبخشی مشهد، ظرفیت‌، نوع پذیرش و شیوه‌نامه‌های سازمان بهزیستی که چهارچوب پذیرش در این مراکز را مشخص می‌کند برای دستگاه‌ قضایی ارسال شود و قضات و دایره‌ی سرپرستی دادگستری استان با توجه به وضعیت مراکز، مددجویان را به مراکز مورد نظر هدایت کنند.

 

دکتر مسعود فیروزی همچنین گفت: در حال حاضر بعضا قضات مددجویان را با دستور قضایی روانه‌ی مراکز بهزیستی می‌کنند که ممکن است این امر تناقض‌هایی با دستورالعمل‌های سازمان بهزیستی داشته باشد و یا به دلایل دیگر از قبیل محدودیت ظرفیت، موضوع یارانه‌های بهزیستی، نوع معلولیت مددجو و یا شرایط و وضعیت فرد معرفی شده، پذیرش او در مراکز بهزیستی، با مانع مواجه باشد.

 

وی ادامه داد: همچنین گاهی افرادی به بهزیستی معرفی می‌شوند که در شرح وظایف بهزیستی نیامده و یا به صورت روشن، این افراد مددجو و جامعه‌ی هدف سازمان‌های دیگری هستند ولی به جهت عرف اداری و اجتماعی، این افراد با دستور قضایی به مراکز ما ارجاع می‌شوند که قطعا با مشکل پذیرش روبرو خواهند شد.

 

دکتر فیروزی گفت: حتی مواردی بوده که مدیر یک مرکز به خاطر محدودیتی که در ظرفیت، اساسنامه و یا نوع معلولیت مددجو دارد از پذیرش مددجوی معرفی شده خودداری و یا از بهزیستی استان کسب تکلیف کرده و مقام قضایی به تصور اینکه این مدیر از دستور قضایی سرپیچی داشته، با وی برخورد قضایی داشته است.

 

وی خاطر نشان کرد: نیاز بود که برای ارتقای تفاهمات و نزدیک کردن دیدگاه‌ها و نیز اطلاع‌رسانی در خصوص محدودیت‌های قانونی بهزیستی در پذیرش‌ها، نشستی با دستگاه محترم قضایی برگزار شود که این نشست با حضور دادیار محترم دایره‌ی سرپرستی، خانم عابدین‌زاده برگزار گردید و نتایج بسیار خوبی هم داشت.

 

وی افزود: در این نشست نماینده‌ی دستگاه قضایی، ضمن قدردانی از خدمات بهزیستی گفت که اگر دستگاهی به وظایف قانونی خود عمل نکند و بار خود را به دوش بهزیستی بگذارد، ما به عنوان معاون دادستان، پیگیر موضوع می‌شویم که او را مجاب به انجام وظیفه کنیم.

 

وی ادامه داد: در همین راستا، بهزیستی استان هم برای اینکه وضعیت مراکز و محدودیت‌های قانونی و ساختاری را به اطلاع دستگاه قضایی برسانیم، اطلاعات کامل و جامع را برای دستگاه قضایی ارسال کردیم که نماینده‌ی محترم دستگاه قضایی، قول دادند که از این پس با توجه به این اطلاعات و با در نظر گرفتن محدودیت‌های بهزیستی و نیز وظایف سایر دستگاه‌ها، مددجویان را به سمت مرکز مورد نظر هدایت کنند.

 

وی افزود: مبحث دیگر، موضوع مددجویان مجهول الهویه هستند که ممکن است پس از احراز هویت، اموال آنها را بتوان شناسایی و با معرفی قیم، از این اموال برای معیشت و رفاه خود این مددجویان استفاده نمود.

 

فیروزی گفت: مقرر شد به منظور نصب قیم برای توانخواهان فاقد سرپرست، تعدادی از خیرین معرفی و پس از گذراندن مراحل قانونی، به عنوان قیم اعلام شوند و تمام امور مربوط به درمان، کارهای اداری و مدیریت اموال این عزیزان را عهده‌دار شوند و بتوانند برای این عزیزان در موقعیت‌های مناسب سرمایه‌گذاری انجام و منجر به ارتقای سطح کیفیت زندگی آنها شود.

 

وی در پایان با تأکید بر همکاری بسیار خوب دستگاه قضایی و بهزیستی در موارد مختلف گفت: بهزیستی همواره از توجهات دستگاه قضایی و بخصوص دایره‌ی سرپرستی برخوردار بوده و با همکاری این دو نهاد، مددجویان زیادی از آسیب دور مانده و زندگی‌شان بهبود یافته است.

 

فیروزی گفت: امیدواریم این همکاری‌ها گسترش یابد و همان‌گونه که دادیار محترم دایره‌ی سرپرستی گفتند خدمات وسیع بهزیستی برای قضات محترم دستگاه قضایی تبیین شود تا آنها مددجویان را متناسب با توان و امکانات بهزیستی و سایر نهادها به این مراکز معرفی نمایند.

فرم ثبت نظر کاربران