FA EN
طی حکمی  از سوی دکتر وحید قبادی دانا ، دکتر مسعود فیروزی به سمت سرپرست بهزیستی خراسان رضوی منصوب شد                دکتر مسعود فیروزی، پیش از این معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی بود.

230 مرکز ترک اعتیاد سرپایی با مجوز سازمان بهزیستی در خراسان رضوی فعال هستند

230 مرکز ترک اعتیاد سرپایی با مجوز سازمان بهزیستی در خراسان رضوی فعال هستند

خلاصه خبر پنجشنبه 19 فروردین 1400

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: سال گذشته در 230 مرکز ترک اعتیاد سرپایی زیر نظر این معاونت ، بیش از 33000 نفر تحت درمان قرار گرفته و با موفقیت از چرخه‌ی درمان خارج شده‌اند.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی:
230 مرکز ترک اعتیاد سرپایی با مجوز سازمان بهزیستی در خراسان رضوی فعال هستند
معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: سال گذشته در 230 مرکز ترک اعتیاد سرپایی زیر نظر این معاونت ، بیش از 33000 نفر تحت درمان قرار گرفته و با موفقیت از چرخه‌ی درمان خارج شده‌اند. علاوه بر این نزدیک به ۳۰۰ مرکز درمان اعتیاد سرپایی هم با مجوز معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی در سراسر استان فعالیت میکنند
حسین تنها طلب افزود: از مجموع مراکز دارای مجوز از سازمان بهزیستی تعداد  205 واحد در مشهد و 25 واحد در شهرستان‌ها مستقر هستند که به کار پذیرش، مشاوره و درمان بیماران سوء مصرف مواد، مشغول می‌باشند. 
وی خاطر نشان کرد: در مراکز سرپایی به جهت اینکه مددجو پس از پذیرش و مشاوره اولیه، مرکز را ترک می‌کند و در طول درمان، به جز مواقع ضرورت که به میل خود به مرکز مراجعه دارد، بقیه‌ی اوقات را در محل سکونت و نزد خانواده می‌گذراند از حمایت عاطفی اجتماعی بیشتری برخوردار است.
تنها طلب گفت: بر اساس مقالات جدید روان‌شناسی اعتیاد، خانواده‌محوری در درمان اعتیاد، نقش بسیار مهمی دارد و به جهت اینکه هیچ‌گونه اجبار و محدودیت مصنوعی و فیزیکی برای مددجو وجود ندارد، ترک سوء مصرف و ماندگاری پاکی، با محوریت خانواده انجام می‌شود.
وی تأکید کرد: این نوع درمان که با فعالیت‌های مددکاری، روان‌پزشکی و روان‌شناسی همراه است، نتیجه‌ی بهتری نسبت به سایر درمان‌های اعتیاد دارد.
معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی یادآور شد: در گذشته و پیش از فعالیت کمپ‌ها، مراکز درمان بستری کوچک هم در بعضی شهرستان‌ها و مشهد وجود داشت ولی به جهت اینکه نتیجه‌ی درمان در این مراکز، چندان مطلوب نبود، این مراکز به سرپایی تغییر ماهیت داد تا خانواده، نقش بیشتری در درمان داشته به عهده بگیرد.
130 میلیون تومان یارانه به مراکز سرپایی در یک سال 
وی در ادامه از پرداخت یارانه به مددجویان مراکز سرپایی ترک اعتیاد اشاره کرد و گفت: در سال 99 بیش از 130 میلیون تومان به متقاضیان کم‌بضاعت در قالب، درمان رایگان، درمان با تخفیف یا یارانه‌ی دارو و درمان پرداخت شده که البته با بررسی و تأیید مددکار مرکز و ناظر بهزیستی بوده است.
وی در خصوص درمان اعتیاد گفت: درمان اعتیاد، کاری بسیار دشوار و پیچیده است و چه در کمپ‌ها، چه مراکز سرپایی، جلسات روان‌درمانی، اقدامات مددکاری، دارودرمانی و مشاوره روان‌شناسی و اشتغال، مراحل گریزناپذیر چرخه‌ی درمان هستند.
تنهاطلب تصریح کرد: عوامل ابتلا به اعتیاد در اختیار افراد و بهزیستی یا نهادهای منفرد اجتماعی نیست و کل جامعه و نیز مجموعه شرایط زندگی اقتصادی اجتماعی و وضعیت روانی افراد، در این زمینه، نقش‌ اصلی را دارند.
معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: در 20 سال گذشته که اعتیاد به عنوان بیماری شناخته شده و درمان آن به بهزیستی واگذار شده، هزاران بیمار تحت درمان قرار گرفته‌اند ولی از سوی دیگر، تعداد معتادان همچنان رو به فزونی است.
تنهاطلب اظهار داشت: آمار دقیقی از میزان عود اعتیاد در افراد معتاد وجود ندارد اما به طور کلی می‌دانیم که میانگین موفقیت در درمان اعتیاد چه در ایران و چه در سایر کشورها، بیشتر از 20 تا 25 درصد نیست.
وی تأکید کرد:‌ حتی کشورهایی که هزینه‌های بسیار بالاتری از ما صرف درمان، بازتوانی و حمایت از بیمار و خانواده‌اش می‌کنند و تا سال‌ها به این حمایت‌ها ادامه می‌دهند باز هم میانگین درمان قطعی آنها بیش از همین مقدار نیست.
زیاد شدن هزینه‌ی پیشگیری، باعث افزایش درآمد کشور می‌شود
این روان‌شناس بیان کرد: به همین خاطر، ما اصرار بر پیشگیری داریم و معتقدیم اگر هزینه‌های پیشگیری بیشتر شود در واقع درآمد کشور از قبل پاک ماندن قشر جوان که مستعد اعتیاد هستند و کارآمدی بیشتری هم دارند، افزایش می‌یابد.
وی تصریح کرد: متأسفانه، اعتبارات پیشگیری در مجموع برنامه‌های کشور، رقم قابل توجهی نیست در حالی که مافیای مواد مخدر، میلیاردها دلار صرف افزایش مصرف مواد می‌کند و در این مسیر از تبلیغات رسانه‌ای در سطح وسیع نیز بهره‌مند است.

فرم ثبت نظر کاربران