FA EN
      واگذاری 124 واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت و مددجویان بهزیستی خراسان رضوی در هفته بهزیستی ( همزمان 2075 واحد مسکونی در سراسر کشور )                     مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: یارانه نگهداری افراد معلول دارای خانواده در مراکز شبانه روزی به ۲ میلیون و۴۰۰ هزارتومان افزایش یافته است.                 یکصد و بیست و سومین فصلنامه مهر رضوی( شماره بهار۱۴۰۰) حاوی موضوعات تخصصی و تحلیلی حوزه بهزیستی در۵۶ صفحه منتشر شد. نسخه الکترونیکی این نشریه را می توانید از همین پورتال دریافت  نمایید .                 مدير كل بهزيستي خراسان رضوي در نشست خبري هفته بهزيستي از تأسيس نخستين مركز بازتواني و توانمندسازي بانوان معتاد بهبوديافته در مشهد خبر داد.                               افتتاح بخش سونوگرافی بنیاد ژنتیک خراسان رضوی توسط دکتر فیروزی مدیر کل بهزیستی استان در هفته بهزیستی                                                                                                              

مشاوره و آزمايش ژنتيك براي مددجويان بهزيستي رايگان است

مشاوره و آزمايش ژنتيك براي مددجويان بهزيستي رايگان است

خلاصه خبر سه شنبه 22 تیر 1400

مدير كل بهزيستي خراسان رضوي در مراسم افتتاح بخش سونوگرافي بنياد ژنتيك خراسان رضوي گفت: تحقيقات مشترك در زمينه معلوليت‌هاي ژنتيك و بيماري‌هاي مادرزادي استان با همكاري بخش غير دولتي در دست انجام است.

مدير كل بهزيستي خراسان رضوي در مراسم افتتاح بخش سونوگرافي بنياد ژنتيك خراسان:

مشاوره و آزمايش ژنتيك براي مددجويان بهزيستي رايگان است

مدير كل بهزيستي خراسان رضوي در مراسم افتتاح بخش سونوگرافي بنياد ژنتيك خراسان رضوي گفت: تحقيقات مشترك در زمينه معلوليت‌هاي ژنتيك و بيماري‌هاي مادرزادي استان با همكاري بخش غير دولتي در دست انجام است.

دكتر مسعود فيروزي كه پيش از ظهر امروز در اولين روز هفته بهزيستي در بنياد جامع پيشگيري از بيماري‌هاي مادرزادي و ژنتيك در اين مراسم شركت كرده بود در حاشيه‌ي اين مراسم به خبرنگار ما گفت: اين بنياد ساختار خيريه دارد و تمام اموال و تجهيزات آن وقف سازمان بهزيستي است.

وي با اشاره به داده‌هاي علمي بدست آمده از تجربيات ده ساله‌ي اين مركز گفت: داده‌هايي كه در اين مركز از آزمايش‌ها و مشاوره‌هاي ژنتيك بدست آمده و در يك بانك جامع جمع‌آوري گرديده، مي‌تواند مبناي تحقيقات مشترك علمي در زمينه‌ي علل معلوليت‌ها و بيماري‌هاي مادرزادي قرار گيرد.

وي ضمن قدرداني از نيكوكاراني كه در اين مجموعه خدمات رايگان مشاوره‌اي به مراجعين ارائه مي‌كنند گفت: خوشبختانه با تعامل بسيار خوبي كه اين مجموعه با بهزيستي دارد آزمايشات بسيار گران‌قيمت ژنتيك را براي مددجويان بهزيستي به صورت رايگان انجام مي‌دهد.

فيروزي گفت: اين بنياد با فعاليت‌هاي علمي درخشان و تأثيرات بسيار خوبي كه در زمينه‌ي علل بيماري‌هاي كودكان و معلوليت‌ها در استان گذاشته، در زمره‌ي افتخارات بهزيستي، استان و نظام است و نشان مي‌دهد كه دانشمندان و خيرين ما مي‌توانند با كمك يكديگر، افتخارآفريني‌هاي بزرگي در صحنه‌ي علمي كشور داشته باشند.

مدير كل بهزيستي خراسان رضوي با اشاره به طرح غربالگري ژنتيك كه در مجلس در دست بررسي است گفت: من افتخار داشتم كه در اين زمينه با برخي نمايندگان مجلس ملاقات و گفتگو داشته باشم و دغدغه‌هاي آنان در مورد غربالگري ژنتيك را متوجه شدم.

دكتر فيروزي گفت: بسياري از عزيزان نماينده‌ي مجلس، نگراني‌شان دو موضوع بالا بودن هزينه‌هاي غربالگري و دقيق نبودن تشخيص‌ها بود ولي در اصل موضوع غربالگري، مخالفتي نداشتند.

وي با اشاره به فعاليت‌ها و بررسي‌هاي علمي اين مجموعه گفت: نتيجه‌ي اين فعاليت‌ها كه حاصل آن داده‌هاي پژوهشي بسيار مهمي براي كشور مي‌باشد بايد به سطح عمومي بيايد و براي جامعه و مسؤولين كشور هم ارائه شود.

وي ادامه داد: در اين صورت قانون‌گذار يا ساير نهادهاي تصميم‌گير كشور اگر بخواهند به قانون يا تصميمي برسند با توجه به اين داده‌ها و نتايج پژوهش‌هاي اين مركز، مي‌توانند بهتر و مؤثرتر تصميم بگيرند.

مدير عامل بنياد ژنتيك خراسان رضوي نيز در اين مراسم گفت: در اين مجموعه، آزمايشگاه تشخيص طبي، آزمايشگاه ژتنيك، راديوگرافي، سونوگرافي و مشاوره ژنتيك داريم كه يك سيستم كارآمد براي تشخيص بيماري‌هاي مادرزادي و معلوليت‌ها است.

وي ادامه داد: برخي برنامه‌ها و تحقيقاتي كه توسط متخصصين اين مركز انجام مي‌شود سابقه‌ي عملي در شرق كشور ندارد و در برخي موارد مثل كشف علل و ژن‌هاي معلوليت شنوايي، در سطح كشور نادر به حساب مي‌ايد.

علي تقويان گفت: امكانات و تجهيزاتي كه در اين مجموعه هست با كمك متخصصين ژنتيك، امكان نشان دادن و بررسي اختلالات جنيني و همچنين امكان تشخيص نقايص ژنتيكي و زمينه‌هاي اختلالات مادرزادي حتي قبل از بارداري را دارد.

وي ادامه داد: ما براي هر گونه تحقيقات و پروژه‌ي علمي مشترك آمادگي داريم و مي‌توانيم تجربيات خود را در اختيار جامعه‌ي علمي كشور و سازمان بهزيستي قرار دهيم.

وي خاطر نشان كرد: در خصوص طرح غربالگري به شكلي كه دقت نقطه‌اي داشته و هزينه‌هاي كمتري داشته باشد بايد بگويم كه هزينه‌هاي غربالگري در اين مجموعه نزديك به تعرفه‌هاي دولتي است كه در برخي موارد حتي به 50 درصد هزينه‌هاي بازار يا كمتر هم مي‌رسد كه موجه است.

وي افزود: تشخيص متخصصين اين مراكز، با توجه به ملاحظات علمي، نقطه‌اي نمي‌تواند باشد و تنها ريسك وجود معلوليت، نقص يا بيماري مادرزادي را روشن و بازگو مي‌كند و تصميم در مراجع بهداشتي و قانوني اتخاذ مي‌گردد.

تقويان با بيان اينكه ما هنوز يك ريال از جايي يا كسي مشاركت نگرفته‌ايم گفت: تلاش كرده‌ايم كه مجموعه‌هاي ديگري را راه‌اندازي كنيم و درآمد آنها را در گسترش خدمات اين بنياد و هزينه كردن براي اقشار كم توان، صرف نماييم.

معاون پيشگيري بهزيستي خراسان رضوي هم در اين مراسم گفت: نتايج و داده‌هاي بررسي ژنتيكي خانواده‌هاي داراي معلوليت تحت پوشش بهزيستي استان به محققين اين مركز واگذار شده تا تحليل علمي داشته باشند و در خصوص دلايل و تنوع معلوليت‌ها و پراكندگي جغرافيايي و ساير داده‌هاي مورد نياز پيشگيري از معلوليت، پژوهش نمايند.

غلامحسين دلبري افزود: اميد داريم طرح‌هاي تحقيقات كاربردي مشترك تدوين و به سازمان بهزيستي ارسال كنيم كه در صورت پذيرش، اعتبارات لازم براي اين طرح‌ها را دريافت نماييم.

مسؤول فني آزمايشگاه ژنتيك بنياد ژنتيك خراسان رضوي نيز در اين مراسم گفت: نگاه مثبت بهزيستي به فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي بنياد، ارزشمند و مايه دلگرمي محققين استان است.

دكتر مجيد مجرد افزود: ما در فرصت مقتضي، طرح‌ها و پروژه‌هاي تحقيقاتي كه مي‌توانيم با مشاركت و همكاري بهزيستي به اجرا برسانيم را ارائه خواهيم كرد.

شايان ذكر است در اين مراسم، بخش سونوگرافي بنياد ژنتيك به بهره‌برداري رسيد. 

فرم ثبت نظر کاربران