FA EN
آغاز پویش ایران همدل از عید سعیدغدیر تا پایان ماه صفر با شعار کرامت علوی، شور حسینی                      

در کویر مزینان، نسیم مهربانی از کوی بهزیستی می‌وزد

در کویر مزینان، نسیم مهربانی از کوی بهزیستی می‌وزد

خلاصه خبر یکشنبه 20 آبان 1397

وضعیت طلاق در داورزن، کنترل شده است و میزان جدایی زوجین در این شهرستان، چندان قابل توجه نیست. به گفته‌ی کارشناس پیشگیری بهزیستی داورزن، تعداد طلاق در این شهرستان انگشت شمار است

گزارشی از فعالیت‌های بهزیستی داورزن

در کویر مزینان، نسیم مهربانی از کوی بهزیستی می‌وزد

 

وضعیت طلاق در داورزن، کنترل شده است و میزان جدایی زوجین در این شهرستان، چندان قابل توجه نیست. به گفته‌ی کارشناس پیشگیری بهزیستی داورزن، تعداد طلاق در این شهرستان انگشت شمار است و این مسئله به خاطر نگاه سنتی شهروندان و زوجین به زندگی خانوادگی می‌باشد و اینکه طلاق از نظر بسیاری ساکنین داورزن، یک امر مکروه و مطرود می‌باشد.

 

گزارشی از فعالیت‌های بهزیستی داورزن

در کویر مزینان، نسیم مهربانی از کوی بهزیستی می‌وزد

عملکرد خوب در بخش پیشگیری بهزیستی داورزن

وضعیت طلاق در داورزن، کنترل شده است و میزان جدایی زوجین در این شهرستان، چندان قابل توجه نیست.

به گفته‌ی کارشناس پیشگیری بهزیستی داورزن، تعداد طلاق در این شهرستان انگشت شمار است و این مسئله به خاطر نگاه سنتی شهروندان و زوجین به زندگی خانوادگی می‌باشد و اینکه طلاق از نظر بسیاری ساکنین داورزن، یک امر مکروه و مطرود می‌باشد.

داود قاسم‌پور می‌گوید به جهت اینکه گرایش‌های فکری شهروندان داورزنی متکی بر معرفت دینی و سبک زندگی ایرانی اسلامی است میزان طلاق در این شهرستان، بسیار محدود است و همان تعداد اندک نیز به خاطر اینکه مرکز ثبت طلاق در این شهرستان وجود ندارد برای ثبت جدایی به شهرهای همجوار مراجعه می‌کنند.

وی یکی دیگر از دلایل کاهش و کنترل طلاق در این شهرستان را برگزاری دوره‌های آموزش پیشگیری از طلاق و آموزش مهارت های زندگی برای زوجین ذکر می‌کند و می‌افزاید: این دوره‌ها را در کل روستاهای بالای 50 خانوار شهرستان برگزار کرده‌ایم که تعداد آنها به 6 جلسه 90 دقیقه‌ای می‌رسد.

وی با بیان اینکه استقبال از این دوره‌ها بسیار خوب بوده می‌افزاید: معمولا بیش از 20 داوطلب در این کلاس‌های شرکت می‌کنند که با توجه به فضای شهرستان، رقم خوبی است.

وی از کمبود اعتبارات پیشگیری به عنوان یک مانع برای افزایش این آموزش‌ها یاد می‌کند و می‌گوید: متأسفانه اعتباری که به این امر اختصاص می‌یابد حتی برای دستمزد مربی و مدرس هم کافی نیست.

این کارشناس می‌گوید: امیدواریم با کمک همشهریان فرهیخته، مرکز مشاور‌ه‌ی روان‌شناسی نیز به زودی در شهرستان دایر شود و مردم عزیزمان بتوانند از ظرفیت مشاوره برای بهبود زندگی خانواده بهره‌مند شوند.

قاسم‌پور در خصوص شیوع اعتیاد در این منطقه می‌گوید: به جهت اینکه نقطه‌ی مرکزی شهر در حاشیه‌ی جاده‌ی اصلی تهران مشهد قرار گرفته، مواد مخدر به راحتی به دست می‌آید اما اعتیاد در داورزن به خاطر بافت سنتی شهرستان، بیشتر جنبه مواد سنتی دارد.

وی از فعال بودن یک کمپ ترک اعتیاد اختیاری در شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: البته به خاطر اینکه ظرفیت این کمپ تکمیل است شکرگزاری نمی‌کنیم ولی از این جهت که این کمپ عملکرد خوبی داشته و در مدت 9 ماه توانسته است 300 معتاد را به پاکی ماندگار برساند بسیار خوشحال هستیم.

وی می‌گوید: متأسفانه اکثر معتادان جوان و متأهل هستند که این امر از نظر مشکلات اجتماعی قابل توجه است و نکته دیگر اینکه 70 درصد معتادان مواد سنتی مصرف می‌کنند که البته یک نکته مثبت در ترک به حساب می‌آید.

وی با یادآوری اینکه مدیر کمپ، یک کارشناس ارشد روان‌شناسی است خاطر نشان می‌کند: کار کمپ ترک اعتیاد خوب است و برخی معتادان می‌گویند حتی از منزل‌شان راحت‌تر بوده و به همین جهت توانسته‌اند بسرعت اعتیادشان را کنار بگذارند.

وی تأکید می‌کند: مسؤول این کمپ مدیریت خوبی دارد و در بسیاری موارد، در حالی که طبق مقررات می‌تواند شهریه‌ی 600 هزار تومانی بگیرد از افراد بی‌بضاعت و کم‌بضاعت شهریه‌ی کمی دریافت می‌کند یا کلا هیچ‌گونه دریافتی ندارد.

وی در خصوص آموزش‌های آگاه‌سازی پیشگیری از آسیب‌ها و سایر آموزش‌های پیشگیرانه تأکید می‌کند: تمام مدارس 15 گانه‌ی سطح شهر را پوشش داده‌ایم که عمدتا دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم بوده‌اند.

قاسم‌پور همچنین اضافه می‌کند: در بحث غربالگری شنوایی نوزادان از 700 کودک متولد شده، 670 کودک را پوشش داده‌ایم که آمار بسیار خوبی برای شهرستان می‌باشد و شاید بیشترین میزان پوشش در بین شهرستان های استان باشد.

 

کارشناس اشتغال و توانبخشی بهزیستی داورزن می‌گوید:

تنوع شغلی و مددکاری اشتغال؛ دو نیاز اصلی مددجویان

کارشناس توانبخشی و اشتغال بهزیستی شهرستان داورزن نیز در زمینه شناسایی معلولین در برنامه سی‌بی‌آر در این شهرستان می‌گوید: در برنامه‌ی توانبخشی مبتنی بر جامعه 350 معلول را تا کنون شناسایی کرده‌ایم و تعداد بسیار اندکی از معلولین هستند که ممکن است پس از اجرای طرح معلول شده باشند یا اینکه به دلایل دیگر در طرح شناسایی ما نیامده باشند.

محسن حارث‌آبادی، یکی از مشکلات اصلی مددجویان این شهرستان بخصوص معلولین ضایعه‌نخاعی را هزینه درمان می‌داند و می‌گوید: پس از هزینه‌ی درمان که خیلی رقم بالایی است مشکل تجیهزات کمک‌توانپزشکی و مناسب‌سازی منازل و معابر، مشکلات بعدی مددجویان قسمت توانبخشی می‌باشد.

وی از طرح بیمه تکمیلی مددجویان که پیش از این اجرا می‌شد یاد می‌کند و می‌گوید: به نظر من طرح موفقی بود که باید ادامه می‌یافت زیرا برای خانواده ها و بخصوص روستائیان، هزینه‌های درمان مددجویان بسیار سنگین است و لذا کمک‌های ضروری و موردی باید افزایش یابد.

وی در خصوص مسکن مددجویی می‌گوید: در زمینه مسکن مددجویان، متأسفانه در دوره‌ی پیش، جذب اعتبار کافی صورت نگرفته بود و در 9 ماه گذشته به اندازه تمام دوره فعالیت مدیریت پیشین، جذب اعتبار داشته‌ایم که در نتیجه به 14 مددجو کمک بلاعوض مسکن تعلق گرفته است.

وی می‌افزاید: داورزن اولین شهرستانی است که از بابت تکمیل فونداسیون منازل مددجویان، وام تشویقی برای آنها دریافت کرده که به همین مناسبت از سوی استان از بهزیستی شهرستان تقدیر شده است.

وی در خصوص اشتغال مددجویان می‌گوید: پیش از این برنامه‌ریزی به گونه‌ای بود که وام اشتغال بعضا به سمت اشتغال واقعی نمی‌رفت و صرف مسائل دیگر از جمله نیازهای معیشتی می‌شد.

وی افزود: برای اشتغال پایدار، برنامه‌ریزی‌هایی انجام گرفت و در حالی که در نیمه نخست سال گذشته تنها برای 15 نفر از 40 نفر مورد تعهد، اشتغال‌زایی شده بود در نیمه دوم سال توانستیم این تعداد را به 53 نفر برسانیم که در نتیجه 98 درصد اعتبارات جذب شد.

وی به زمینه‌ی درآمدی طرح «پنل خورشیدی» در منزل مددجویان اشاره می‌کند و می‌گوید: در بحث پنل خورشیدی با آنکه در کل استان 5 شهر بیشتر راه‌اندازی نشده است ما از 17 معرفی که به بانک صورت گرفت 5 نفرشان تأمین اعتبار شد و سه نفر تا کنون موفق به دریافت وام شده‌اند.

وی با بیان اینکه بهزیستی باید مشکل ضمانت وام مددجویی را مثل برخی ارگان‌های حمایتی حل کند می‌گوید: بانک‌ها مانع اصلی گسترش این طرح هستند در حالی که ضمانت این طرح در دست پیمانکار و مجری آن است و اصولا مددجو دخالتی در سوددهی پروژه ندارد که بخواهد ضامن وام بشود.

وی تأکید می‌کند: این اعتبارات حتی در شهرهای بزرگ استان جذب نشده زیرا شرایط دریافت وام بسیار دشوار است در حالی که گیرنده‌ی وام باید درو اقع پیمانکار و مجری طرح باشد نه مددجو که این طرح در منزل وی اجرایی می‌شود.

وی یکی دیگر از زمینه‌های اشتغال مددجویان را کشت گلخانه‌ای ذکر می‌کند و می‌گوید: در این زمینه با کارشناسان جهاد کشاورزی صحبت کرده‌ام و آن را مثبت می‌دانم زیرا نحوه‌ی قرارداد به گونه‌ای است که کارفرمایی است و کارفرما مددجویان را به کار می‌گیرد.

وی اضافه می‌کند: در این طرح کارفرما حقوق و مزایای قانونی مددجویان را پرداخت می‌کند و در مقابل، منافع گلخانه را برداشت می‌نماید و خودش هم مسؤول تسهیلات است.

وی نبود تنوع در بحث اشتغال مددجویان را یک مشکل عنوان می‌کند و می‌افزاید: در دوره‌ای که من مسؤول اشتغال شدم بحث تنوع اشتغال را به طور جدی بپیگیری کردم و اکنون تنوع بیشتری در رسته‌های شغلی مددجویان ایجاد شده است.

وی گفت: اگر بخواهیم اشتغال موفق باشد باید مددکاری اشتغال داشته باشیم که به مددجو مشاوره شغلی بدهد و در شهرستان‌ها که کارشناس اشتغال خودش چند کار دیگر را هم پیگیری می‌کند واقعا با تعدد مددجو نمی‌تواند این مسئله را نیز انجام دهد.

وی گفت: در نهایت باید مددکار و مشاور بتواند ایده‌پردازی و خلاقیت را در مددجویان بپروراند و خود آنها بگویند که چه رسته‌ی شغلی را دوست دارند و در آن موفق خواهند بود.

وی گفت: تسهیلات اشتغالی با توجه به کشاورزی و دامپروری بودن اقتصاد منطقه، باید بیشتر در این دو بخش برنامه‌ریزی شود و به صورت کارفرمایی هم باشد که هم اشتغال مددجو با شرایط بهتری را به دنبال دارد و هم اینکه مسؤولیت تسهیلات با کارفرما خواهد بود اما در هر صورت، مشاوره شغلی و کار مددکاری، یکی از ضروریات مسئله‌ی اشتغال مددجویان است که باید به صورت موردی و با فراغت کامل انجام بگیرد.

حارث‌آبادی در پایان تأکید می‌کند: امیدواریم ستاد بهزیستی استان در بحث اشتغال، شرایط بازتری به شهرستان بدهد که بتوانیم با تعداد کمتری از مددجویان سر و کار داشته باشیم و کار مددکاری را به نحو احسن انجام دهیم که اشتغال مطمئن و پایدار ایجاد شود.

 

خودکفایی اقتصادی با تسهیلات اشتغالی بهزیستی

یکی از روش‌های حمایت بهزیستی از مددجویان این است که وقتی مددجو قادر به اشتغال نباشد تسهیلات اشتغالی در اختیار همسر مددجو قرار می‌گیرد تا او ضمن کمک به اقتصاد خانواده، قدرت مالی و معنوی نگهداری و مراقبت از مددجو را پیدا کند و به زندگی مشترک ادامه دهد.

زهرا حسینی متین، یکی از مددجویان بهزیستی در روستای کلاته مزینان از توابع شهرستان داورزن است.

همسر این مددجو، آقای سید رضا حسینی متین، در حالی که با کمک فرزندانش از همسر بیمارش نگهداری و مراقبت می‌کند، توانسته است با کمک بهزیستی تسهیلات 10 میلیون تومانی اشتغال دریافت کند.

وی که خودش سابقه‌ی پرورش شتر دارد و کشاورزی مختصری هم دارد می‌گوید: با کمک این تسهیلات توانسته‌ام دو نفر شتر بخرم و در حال پرورش آنها هستم که البته ثمردهی آنها زمان می‌برد و امیدوارم بتوانم آنها را به ثمر برسانم و تعدادشان را افزایش هم بدهم.

وی می‌گوید: دو فرزند دارم که یکی با سختی توانسته است به دانشگاه راه پیدا کند و لیسانس الهیات گرفته است اما در حال حاضر بیکار می‌باشد و در کارهای کشاورزی و دامپروری کمک حال من است.

وی اضافه می‌کند: البته هزینه‌های این کار زیاد است و با توجه به مخارج زندگی و اوضاع کشاورزی امسال، امیدوارم تسهیلات بلاعوض یا کم‌بهره‌ی بیشتری در اختیارمان قرار گیرد که بتوانیم این شترها را به ثمر برسانیم و کارمان را توسعه دهیم چون فرزندانم به تدریج آماده ازدواج می‌شوند و مادرشان هم که بیمار اعصاب و روان است و باید ضمن نگهداری از او، بتوانیم زندگی بچه‌ها را سامان بدهیم.

اوبا اینکه تلاش زیادی برای ارتزاق و معیشت خانواده دارد اما شرایط زندگی‌اش چندان خوب نیست و نیاز به کمک بیشتری دارد اما در عین حال از مددکاران و کارشناسان بهزیستی شهرستان تشکر می‌کند.

آقای حسینی متین ضمن تشکر از بهزیستی و مددکار خود، از مدیریت بهزیستی استان تقاضا دارد که خواسته‌هایش مورد توجه قرار گیرد.

 

استقلال خانم توانمند مزینانی با کمک بهزیستی

خانم فاطمه مزینانی، همسر یکی از مددجویان بهزیستی داورزن است که اطرافیانش می‌گویند به خاطر یک حادثه‌ی شغلی نابینا شده است.

او که برای هزینه‌ی زندگی‌ خود، همسر و فرزندانش پس از نابینایی شوهر دچار مشکلات بوده، از تسهیلات اشتغالی بهزیستی استفاده کرده و توانسته یک کارگاه خیاطی و لحاف‌دوزی در روستای خود راه‌اندازی کند.

خانم مزینانی تا حالا 5/6 میلیون تسهیلات بانکی گرفته و از 5/1 میلیون وام بلاعوض نیز استفاده کرده است.

مغازه‌ای که او برای شغلش اختیار کرده، هر چند کارگاه بزرگی نیست اما خانم مزینانی می‌گوید: وضعیت نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و امیدوارم بتوانم مخارج خانواده را تأمین کنم.

وی می‌گوید: هر چند ماه‌های اول، امید زیادی به ادامه‌ی کار نداشتم اما خوشبختانه با گذشت زمان اوضاع بهتر شد و سفارشات خوبی برایم آمد.

وی از کارشناس اشتغال بهزیستی، مددکارش خانم حیدری و مدیر مجتمع خدمات بهزیستی داورزن، خانم مزینانی، تشکر می‌کند و می‌گوید بدون وجود و کمک‌های این افراد نمی‌توانستم سر پای خود بایستم و به استقلال اقتصادی خانواده فکر کنم.

همسر خانم مزینانی هفتمین سال مددجویی‌اش را پشت سر می‌گذراند و حالا کودکانش رفته رفته به نوجوانی می‌رسند و تقاضاها و مخارج آنها روز به روز در حال افزایش است.

خانم مزینانی، روحیه‌ی پر امید و تلاشگری دارد و ساعات زیادی از روز را در کارگاه کوچکش می‌گذراند تا شب هنگام که خسته اما خوشحال به خانه می‌رود، لبخند کودکان و همسرش را ببیند و در کنار آنها از آرامش شیرین استقلال، لذت‌ ببرد.

وی به افزایش درآمد ماهانه‌اش در ماه‌های پیش رو اطمینان دارد و می‌گوید اگر خدا یاری کند و دوستان بهزیستی هم همچنان در کنار ما بمانند می‌توانم آینده‌ی خوبی برای این مغازه بسازم و وضعیت اقتصادی خانواده‌ام را بهبود ببخشم.

 

 

 

.

فرم ثبت نظر کاربران